Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varsinaissuomalaisen miehen epäillään tehtailleen satoja valelaskuja

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.
Julkaistu 29.12.2017 13:21

MTV UUTISET - STT

Nuorehkon miehen epäillään lähettäneen satoja perusteettomia laskuja apteekeille, huoltamoille ja korjaamoille, kertoo Lounais-Suomen poliisi.

Tahoja, joita on yritetty huijata, on poliisin mukaan kaikkiaan 352. Osa yrityksistä maksoi huijauslaskun, osa taas sai ajoissa tiedon laskun petollisuudesta.

– Poliisi pääsi pakkokeinoilla väliin siten, että yritysten maksamat rahat eivät ehtineet epäillylle. Hän ei siten ole saanut yhtään rikoshyötyä, kertoo rikoskomisario Jussi Helesvirta.

Tavoiteltu rikoshyöty on Helesvirran mukaan ollut noin 130 000 euroa. Epäillyt rikokset tapahtuivat viime keväänä. Epäilty on 25-vuotias varsinaissuomalainen mies, mutta laskuja on lähtenyt eri puolille Suomea.

– Suomessa on yksitoista poliisilaitosta, ja kaikkien niiden kanssa on tutkinnassa tehty yhteistyötä, kertoo Helesvirta.

Valelaskut olivat Helesvirran mukaan samankaltaisia: laskuttajan paikalla oli tunnettu maksukorttiyritys, mutta tilinumero kuului epäillylle.

Juttua on tutkittu törkeinä petoksina ja sellaisten yrityksinä. Poliisitutkinta on nyt saatu päätökseen, ja juttu siirtyy syyttäjän harkittavaksi. 

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee miehen johtaneen valepoliisipetoksia tehtailevaa joukkoa – huijarit soittivat ikäihmisille pankkitunnusten toivossaPirkanmaalainen mies tehtaili urakalla petoksia – poliisilta kätevä vinkki, miten pienennät huijausriskiäNoin 200 yritystä kertoo tulleensa huijausyrityksen kohteeksi: Ensin tuli puhelu, sitten perintäkirjePoikkeuksellinen rikosvyyhti tänään oikeudessa – poliisi epäilee: Ihmisiä tuotiin Suomeen lainanhankkimistarkoituksessaPoliisi tutkii laajaa petosvyyhteä: Epäillyistä suurin osa ruotsalaisia – lähes 900 rikosnimikettäIL: Mies huijasi nettikaupoilla kymmeniätuhansia euroja – poliisi tutkii laajaa rikossarjaa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 19:38
    Varkaudet

    Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja Suomeen

  • 16:47
    Seksuaalirikokset

    Oikeus: Milan Jaff paljasti raiskausjutun uhrien salaisia tietoja ja ilkkui heille podcastissa

  • 14:47
    Poliisi

    Epämieluisa Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille – Karfien tapauksen tutkinnanjohtaja lopetti vastaamasta puhelimeen

  • 14:43
    Henkirikokset

    Ilomantsissa kadonneen miehen taposta epäilty vangittu – poliisi pyytää yhä vihjeitä uhrista

  • 13:43
    Tuhotyö

    Poliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiivi