Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varmistaako Jokerit jatkopaikan KHL:ssä? – Eeli Tolvanen: "Ollut aika kova setti"

Petri Saarelainen
Julkaistu 08.03.2018 20:13

MTV SPORT

Jääkiekkoliiga KHL:ssä Jokereilla on mahdollisuus edetä jatkoon, kun perjantaina se kohtaa viidennen kerran Sotshin. Voitolla Jokerit selvittää tiensä KHL:n läntisen konferenssin välieriin.

Sarjassa Sotshi voitti ensimmäisen kamppailun, mutta tämän jälkeen tahtipuikkoa on heiluttanut Jokerit.

Kahden 7-2-voiton jälkeen Jokereiden kolmas kiinnitys tuli selvästi vaikeamman tien kautta. Keskiviikon ottelussa mentiin nimittäin jatkoerien puolelle, kun Sotshin suomalaispuolustaja Jyrki Jokipakka iski 2-2-tasoituksen vain 4,6 sekuntia ennen kolmannen erän loppua. Ensimmäisessä jatkoerässä Pekka Jormakka nousi esille, kun hän iski 3-2-voittomaalin.

Jokereiden superlupaus Eeli Tolvanen kertasi neljännen ottelun vaiheita seuran verkkosivuilla.

– Ei ollut helppoa, Sotshi antoi tiukassa paikassa kovan vastuksen. He taistelivat kovaa, ja se palkittiin viime hetken tasoituksella. Erätauolla saatiin hyvin puhuttua ja päätettiin yhdessä, että tänään ei hävitä, Jokereiden 1–0-osuman ylivoimalla iskenyt Tolvanen muisteli torstaina.

– Kyllä tällaisista haastavista hetkistä nouseminen tuntuu todella hyvältä ja kertoo paljon joukkueestamme. Kaikki heittäytyvät joukkueen eteen satasella. Esimerkiksi alivoimalla jatkoajalla ei annettu hirveästi heille tilaa. Sitten nousivatkin yksilöt esiin, ja Jore teki hienon ratkaisumaalin, Tolvanen kuvaili.

Perjantaina Jokerit on katkon paikassa, sillä neljännellä voitolla se etenee KHL:n läntisen konferenssin välierävaiheeseen.

Sotshi-ottelusarjassa pelitahti on ollut kova, sillä joukkueet pelasivat viiteen päivään neljä peliä.

– On tämä ollut aika kova setti, painettu perättäisinä päivinä pelejä. Hyvin on kyllä jaksanut, sitä vartenhan tässä on koko kausi treenattu. Tänään tultiin vähän haistelemaan areenan tunnelmaa, porukka kävi jäällä ja kaikki tekivät vähän, mitä huvittaa. Huomenna pitää olla taas iskussa, Tolvanen kuvaili torstain ohjelmaa.

– Toivottavasti halli on täynnä perjantaina. Sotshi tulee antamaan aivan varmasti kaikkensa, heillä ei ole enää mitään muuta. Todella fyysinen ja kova kamppailu luvassa, Tolvanen ennakoi.

Jokereiden ja Sotshin viides kamppailu käynnistyy perjantaina kello 18.30.

Lisää aiheesta:

Jokereiden todellinen yllätyssankari haukkoi henkeään – "En ole ennen ollut tällaisessa paikassa"Jukka Jalonen ylisti: "Oli pakko voittaa – pystyttiin erinomaiseen suoritukseen"Eeli Tolvanen: "Kyllä siinä kaikkea kävi mielessä"Tolvasen hurja soolo sai Jokereiden aiemman sankarin hymyilemään: "Ei kukaan pysynyt enää perässä"Jokerit joutui koville sekalaisen SKA-sakin kanssa – "Miellyttää"Jokerit vieraskiertueelle – "Paljon aikaa käydä asioita läpi"
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä