Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eeli Tolvanen: "Kyllä siinä kaikkea kävi mielessä"

Eeli Tolvanen tykitti kaksi maalia Jokereille KHL:n läntisen konferenssin viidennessä puolivälieräottelussa Sotshia vastaan.
Eeli Tolvanen tykitti kaksi maalia Jokereille KHL:n läntisen konferenssin viidennessä puolivälieräottelussa Sotshia vastaan.Toni Hekkala / All Over Press
Julkaistu 09.03.2018 23:51
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Eeli Tolvanen nousi Jokereiden suureksi sankariksi, kun KHL:n läntisen konferenssin viidennessä puolivälieräottelussa hän iski niin 1-1-tasoituksen kuin myös 2-1-voittomaalin Sotshin verkkoon. Jälkimmäinen osuman myötä Jokerit varmisti sarjan voiton, kun ottelut menivät narrilauman hyväksi 4-1.

Tolvanen toi ensin Jokereille suuren helpotuksen varsinaisella peliajalla, ajassa 57.00. Matt Gilroyn viivakuti pomppasi Sotshin maalinedustalle, mistä 18-vuotias Tolvanen täräytti sen sisään. Näin Jokerit vieritti ottelun jatkoerien puolelle.

– Kaveri antoi kyllä kovan vastuksen ja he olivat pitkään johdossa. Jossain vaiheessa näytti jo pahalta, Tolvanen myönsi.

1-1-tasoitus sen kuin toi lisää virtaa kovasti painetta antaneelle Jokereiden joukkueelle. Lopulta jatkoerässä Tolvanen päätti soolollaan Sotshin pyristelyn.

– Se tilanne tuli aika nopeasti. Huomasin sitten vain, että oli tyhjä maali ja käänsin sinne, Tolvanen kertasi ratkaisua.

Hartwall Arenalla riitti vielä jännitystä, sillä ottelun tuomaristo tarkasteli osumaa pitkään mahdollisen maalivahdin estämisen takia.

Tolvasen mukaan jännitys ei ollut ilmoilla pelkästään lehtereillä.

– Sen kuitenkin tiesi, että tässä liigassa voi tapahtua ihan mitä tahansa. Sitä ei koskaan tiedä, että onko se maali vai ei. Olisi voinut käydä niin, että oltaisiin voitu saada jäähy tuosta. Onneksi se oli maali.

– Kyllä siinä kaikkea kävi mielessä, Tolvanen sanoi ajatusmaailmastaan tarkistuksen yhteydessä.

Sotshi-sarjassa joukkueet tahkosivat seitsemään päivään peräti viisi peliä. Nyt Jokerit sai hyvin taukoa, kun KHL:n läntisen konferenssin välieräsarja Moskovan TsSKA:ta vastaan lähtee liikkeelle vasta ensi perjantaina.

– Ennen peliä puhuttiin jätkien kanssa siitä, että halutaanko enää lähteä Sotshiin reissaamaan. Tehtiin yhteinen päätös, että enää ei lähdetä. Tämä oli iso voitto. Saadaan ottaa vähän iisimmin tämä viikonloppu.

– Tämä on ollut kuitenkin aika raskas sarja. Siinä mielessä iso juttu, Tolvanen mietti.

Tällä kaudella Tolvanen ehti pelata vain yhden pelin TsSKA:ta vastaan. Hahmotelmat tulevasta vastuksesta olivat kuitenkin selvillä.

– Vastus vain kovenee. Fyysisiä pelejä, joissa pitää olla koko ajan hereillä. Joukkueena pitää kuitenkin parantaa vielä paljon tästä, Tolvanen ennakoi. 

Lisää aiheesta:

Jännäksi meni – tuore Leijonat-kasvo hämillään Ruotsi-hetkestään: "En onneksi nähnyt kunnolla"Eeli Tolvanen omaksui Kanadan kaadossa uuden roolin – ”Aika paljon huutelua koko ajan”Jukka Jalonen naurahti videotarkistusjännityksestä: "Niin kuin me kaikki tiedetään"Tolvasen hurja soolo sai Jokereiden aiemman sankarin hymyilemään: "Ei kukaan pysynyt enää perässä"Varmistaako Jokerit jatkopaikan KHL:ssä? – Eeli Tolvanen: "Ollut aika kova setti"Eeli Tolvanen jätti nihkeät ajat taakseen – "Tulee vain paha mieli, kun sellaisia ajattelee"
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä