Varhainen kevät käynnistää puutarhatyöt – näitä puuhia voit aikaistaa
Kevät saattaa tänä vuonna koittaa tavallista aikaisemmin. Miten aikaiset kevätpäivät vaikuttavat puutarhatöihin?
Aurinkoiset ja lämpimät päivät houkuttelevat ulkoilemaan ja pihatöiden pariin. Joitakin puutarhan kevättöitä voikin aikaistaa säiden niin salliessa.
– Kevättyöt voi aloittaa normaalia aikaisemmin. Kompostia voi kääntää ja uusia kylvöpenkkejä perustaa, kun routa on sulanut, sanoo puutarha-agronomi Taina Laaksoharju Hyötykasviyhdistyksestä.
– Vanhoja kylvöalueita voi kunnostaa lisäämällä niille kalkkia, kompostia tai maanparannusaineita, kuten multaa, hiekkaa tai turvetta.
Avomaalle kylvämistä tai istuttamista ei kuitenkaan Laaksoharjun mukaan kannata aikaistaa, vaikka lämpimiä kevätpäiviä tulisikin.
– Kun muistellaan vaikkapa viime vuotta, kylmiä jaksoja tuli lämpimien perään, ja sitten oltiin pulassa.
Sisätiloissa tapahtuvaan esikasvatukseen aikaisella keväällä ei ole vaikutusta, sillä ratkaiseva tekijä esikasvatuksen onnistumisessa on valon määrä ikkunalaudalla.
Uusimmat
-
05:46
Venäjä iski jälleen Kiovaan, yksi ihminen kuollut ja kolme saanut vammoja
-
05:12
Yksi ihminen kuoli huoneistopalossa Varkaudessa, muut asukkaat evakuoitiin talosta
-
23:29
Poliisi ottanut kiinni yli 1500 Elokapina-liikkeen aktivistia Hollannissa – kymmeniä odottaa syytteet
-
23:03
Kimi Räikkönen sai vielä pitää F1-ennätyksensä – näin Max Verstappen riisti paalun Fernando Alonsolta
-
23:02
Aki Kaurismäen elokuva voittanut Cannesin elokuvajuhlien tuomaristopalkinnon
-
22:34
Charles Leclercille lähtöruuturangaistus Monacon GP:hen
-
22:22
Saksan sankari häkeltyi upeasta voittomaalistaan – "Pystyin hädin tuskin hengittämään"
-
22:16
Loton 2 000 000 euron potille ei voittajaa – tässä oikea rivi
-
22:13
200 miljoonan euron rankkarit! Luton nousee Valioliigaan hurjan trillerin päätteeksi
-
22:01
MM-kisoissa pamahti huikea jättipaukku – taustalla häärinyt Pekka Kangasalusta: "Vaikea löytää sanoja!"
-
21:48
Tutkijat sörkkivät koe-eläimen ”sonic hedgehog” -geeniä: Suomut muuttuivat höyheniksi
-
21:46
Yksi Suomen kansalainen pelaa MM-finaalissa – tämän toivomuksen hän välitti suomalaisille uroteon jälkeen
-
21:46
HJK kompastui sarjajumboon – tulokasvahti torjui IFK Mariehamnille pisteen
-
21:38
Riemu repesi Saksan pukukopissa, suomalaisluotsikin pisti tanssiksi – näin finaalipaikkaa juhlittiin
-
21:10
Jääkiekon MM-kisojen 2023 otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
21:05
Saksa historiallisesti MM-finaaliin! Takaa-ajo huipentui jatkoaikavoittoon
-
21:02
Näin taiteilijapari Krista Kosonen ja Antti J. Jokinen aikatauluttavat lapsiperhearkeaan: "Se on aikamoinen säätö ja sotku"
-
20:31
Eeva Lehtimäen kommentti: Maahanmuuttokriisistä hauraaseen sopuun – Säätytalo jatkaa kohti oikeistohallitusta
-
20:23
Hetkinen! Tv-ohjaajalta täpärä pelastus suomalaisten kiekkokatsojien pyllistysaikeisiin
-
20:21
Takon tehtaalla keskellä Tamperetta tulipalo – tilanne hallinnassa
-
Lataa lisää