Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varastetun polkupyörän ostaja voi itsekin päätyä syytetyn penkille – kuuman maastopyörän hankkinut espoolaismies pääsi pälkähästä

1:23Epätoivoinen polkupyörävaras tallentui kameraan
Julkaistu 20.06.2018 07:04
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Vuonna 1973 syntynyttä miestä syytettiin viime viikolla Espoon käräjäoikeudessa kätkemisrikoksesta. Mies oli ostanut toiselta mieheltä varastetun maastopyörän.

Polkupyörä on yleinen omaisuusrikoksen kohde. Videolla brittiläinen pitkäkynsi epäonnistuu nolosti pyörävarkaudessa.

Pyörä oli takavarikoitu miehen hallusta. Syyttäjä katsoi, että miehellä oli syytä epäillä, että hänen hankkimansa pyörä oli hankittu varkaudella. Kyseessä olisi siis ollut tuottamuksellinen teko.

Mies itse kertoi, ettei hänellä ollut syytä epäillä pyörää varastetuksi. Hän oli ostanut sen tutultaan, ja oli kertomansa mukaan maksanut siitä "monta sataa euroa".

Oikeuden näkemys oli, ettei syyttäjällä ollut esittää erityistä näyttöä väitteilleen.

– Mieheltä ei kuitenkaan ole esitutkinnassa selvitetty tarkemmin sitä hintaa, millä hän oli pyörän ostanut, taikka muutoinkaan pyritty selvittämään ostotilannetta, siihen liittyneitä olosuhteita tai käytyjä keskusteluja, tuomiossa kerrottiin.

Oikeuden mukaan esitutkinnassa ei ollut syitä katsoa, että miehellä olisi ollut syytä epäillä pyörän alkuperää rikolliseksi. Syytteet hylättiin.

Lisää aiheesta:

Perheen syytteet 70 000 euron avustusten kähveltämisestä kaatuivat – yhteys myös takavuosien kohuliikemieheenPoliisimies tuomittiin huijarin auttamisesta Helsingissä – syyllistyi myöhemmin vielä rankempiin rikoksiinSyytteet hylätty Pekka Katajan murhayrityksestä – oikeus hylkäsi kaikki muutkin syytteetSekava puukkomies ryösti pizzerian – ryöstäjän kaveria syytettiin siitä, ettei juossut ravintolaan varoittamaan teostaNuori mies osti varastetun pyörän verkon salaiselta kauppapaikalta – käräjäoikeus ei olisi tuominnut, mutta hovi katsoi toisinKäräjäoikeus hylkäsi Sisä-Suomen poliisin rikoskomisarion syytteen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 08:58
    Anneli Auer

    Käräjillä kuullaan tänään Auerin toiseksi nuorinta tytärtä – MTV seuraa

  • 06:33
    Varkaudet

    Kauheudet alkoivat, kun mies ilmestyi ikäihmisten pihalle – video näyttää, miten iski poliisi

  • 05:30
    Timo Vornanen

    Videopaljastus: Näin Vornanen ampui aseella Ihkun edessä – ennenjulkaisematonta materiaalia

  • 05:29
    Anneli Auer

    Anneli Auerin toiseksi nuorin tytär kuultavana

  • Eilen18:51
    Rikosepäilyt

    Aftonbladet: Ruotsin hovin entistä työntekijää epäillään seksuaalirikoksista