Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vantaan kaupunki taipui: Viisivuotiaan syöpälapsen äiti ei joudu maksamaan jättisummaa

Elina Halmeen tyttärellä todettiin leukemia vuonna 2014.
Elina Halmeen tyttärellä todettiin leukemia vuonna 2014.
Julkaistu 09.03.2017 15:37
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Vantaan kaupunki on luopunut 6000 euron takaisinmaksuvaatimuksista leukemiaa sairastavan tytön perheeltä. Tapaus on saanut paljon julkisuutta Brother Christmasin ryhdyttyä Elina Halmeen perheen hyväntekijäksi.

Elina Halme kertoo, että kaupunki luopui takaisinmaksuvaateesta sen jälkeen, kun hän oli pyydetysti toimittanut kaupungille omat tulotietonsa. Aikaisemmin kaupunki oli sanonut voivansa kohtuullistaa korvauten takaisinmaksun määrää.

– Kaupungilta tuli viranhaltijapäätös. Toimitin tulotietoni ja minulle tuli päätös, jossa luki, että takaisinperinnästä luovutaan, Elina Halme kertoo MTV Uutisille.

Leukemiaa sairastavan, kesällä kuusi vuotta täyttävän, tytön äiti on yli kahden vuoden ajan taistellut kaupungin kanssa omaishoidon tuista. Viime vuoden lopulla Vantaan kaupunki päätti periä takaisin 6000 euroa.

Tammikuun lopulla kaupunki tiedotti, että on mahdollista kohtuullistaa ja tarvittaessa luopua liikaa maksetun palkkion takaisinperinnästä.

Halmeen mukaan päätös luopua takaisinperinnästä on ennen kaikkea hieno uutinen perhettä auttaneille hyväntekijöille, esimerkiksi Brother Christmas.

– Jes! Tämä meni niin kuin pitikin. Olen kyllä tyytyväinen kaupungin päätökseen, Elina sanoo.

– Tosi kiva, että ne rahat, jota he saa ja voivat jakaa eteenpäin, ei mene Vantaan kaupungin kassaan. Olen mielissäni siitä, että rahat menevät perheille ja ihmisille, jotka ovat avun tarpeessa.

Asia sai runsaasti julkisuutta monissa medioissa. Halme sanoo uskovansa, että julkisuudellakin oli vaikutusta kaupungin päätökseen.

– Nyt, kun tämä päätös tuli ja tässä lukee, että tämä on viranhaltijapäätös, niin se on piste.

Lisää aiheesta:

Koronateholla taistellut mongolialaishoitaja sai karkotuspäätöksen Suomesta – Migri ei ymmärtänyt tiliotetta ja syytti väärennyksestä: "Pahin vaihe elämässäni""Talouteni ei kestä tätä!" – ensihoitaja Mikalle, 39, kerrottiin, että hän joutuu odottamaan karanteeniajan palkkaansa kuukausia: Julkisuus sai Vantaan muuttamaan linjaustaKuolemansairaan 10-vuotiaan Ellan äiti saa sittenkin pitää omaishoidon tukensa: "Toivon, ettei kukaan koskaan joudu vastaavaan tilanteeseen" Syöpälapsen äiti yhä toiveikkaana jättiperinnän perumisesta: "Perheiden kyykytys loppuu"Vantaa tulossa toisiin ajatuksiin? Syöpälapsen äidiltä ei ehkä peritäkään tukia – "Emme voi vaarantaa asiakkaan elämää"Kaupunki vaati 6000 euroa sairasta lastaan hoitaneelta Elinalta: Brother Christmas riensi apuun
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:48
    Poliisi

    Joroisten räjähdyksestä uutta tietoa

  • 15:44
    Sää

    Meteorologi Juha Föhr katosi ruudusta ja julkisuudesta – palaa televisioon tänä iltana

  • 15:01
    Riikka Purra

    Purra: Suomi joutumassa EU:n tarkkailuluokalle – "Näyttää täysin selvältä"

  • 14:38
    Verkkohuijaukset

    Tekaistua Suomi.fi-sivustoa hyödyntänyt mies vangittu – uhrit menettäneet kymmeniä tuhansia

  • 12:29
    Kadonneet

    Oletko nähnyt tätä naista? Kateissa jo yli viikon