Vanhemmat varoittavat karmivasta virheestä – 3-vuotias jäi jumiin käynnissä olevaan pesukoneeseen

Coloradolaisperheen 3-vuotias tytär joutui hengenvaaraan jäätyään jumiin pesukoneeseen. Äiti jakoi Facebookiin kuvan koneesta, jotta muut vanhemmat miettisivät, millaisia yllättäviä vaaroja kotona voikaan olla.
Yllä olevalla videolla pohditaan muun muassa sitä, kannattaako lapselle maksaa kotitöistä.
Muun muassa ABC News -sivusto kertoo coloradolaiselle McIverin perheelle sattuneesta läheltä piti -tilanteesta, jossa perheen 3-vuotias lapsi oli vähällä kuolla jäätyään jumiin käynnissä olevaan pesukoneeseen.
Pariskunta heräsi aamulla siihen, että heidän 4-vuotias poikansa nyyhkytti sängyn vieressä. Kun Lindsey-äiti kuuli pojan sanat ”Kloe. Pesukoneen sisällä”, hänen sydäntään kylmäsi.
Isä Alan ryntäsi saman tien pesuhuoneeseen ja näki tytön olevan jumissa käynnissä olevassa pesukoneessa.
– Näin, että hän huusi, mutta pesukone on ilmatiivis. Kiskoin ovea niin kovaa, että pesukone liikkui, mutta en saanut ovea auki. Alan muistelee Good Morning America -ohjelman haastattelussa.
Pariskunta sai pesuohjelman pysähtymään ja Kloen ulos kodinkoneesta. Tyttö oli saanut vain hieman kolhuja. Helpotus oli valtava.
Haluavat varoittaa muita
McIverit olivat ostaneet laitteen vain päivää aiemmin eivätkä olleet lukeneet käyttöohjeita kunnolla. Vanhemmat aktivoivat lapsilukon saman tien pelastettuaan Khloen.
Tapauksesta pelästynyt äiti päätti jakaa kuvan pesukoneesta, jotta muut vanhemmat heräisivät miettimään, millaisia vaaroja kotona voi olla. Päivitys on kerännyt miltei 140 000 tykkäystä ja sitä on jaettu liki 300 000 kertaa.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Julkaisen tämän, koska en ihan oikeasti tiennyt, miten vaarallinen pesukone voikaan olla, Lindsey kirjoittaa.
Äiti kehottaa kaikkia pitämään pesukoneen lapsilukon aina päällä. Myös heidän lapsiaan oli kielletty koskemasta uuteen koneeseen, mutta se ei ollut estänyt onnettomuutta.
Lähteet: Abcnews.go.com, Ctwnews.ca
Uusimmat
-
14:30
Rita Niemi-Manninen julkaisi kuvan kilpaurheiluajoiltaan – naisen fanit hämmästyivät: "Vieläkö taipuu samaan?"
-
14:27
Tämä video näyttää konkreettisesti, miten synkkä on Intian koronakriisi: Ruumiita polttohaudataan tauotta isolla aukiolla
-
14:20
Kalle Rovanperä kommentoi ulosajoaan – tallikaveri esitti tilanteesta puhuttelevan vertauksen
-
14:16
Putinilta kova korona-veto: Venäläisille ensi kuussa 10 päivää vapaata töistä
-
14:08
Ilmastokokouksessa nolo moka: Macronin puheenvuoro katkaistiin ja siirrettiin Putinille – Venäjän presidentin ilme paljonpuhuva
-
14:03
Kohutun Nuorisosäätiön konkurssihakemus peruttu: Asiaan liittyy salaista tietoa – Ylen mukaan kyse suurista summista
-
14:01
Juuso-karhu heräsi talviunilta – tällainen oli Juuson ja Sulo Karjalaisen herkkuhetki pitkien nokosten jälkeen
-
14:00
Kimi Räikkönen voitti oikeuskiistoissa Alma Median ja Sanoma Median – F1-tähdelle kymmenientuhansien eurojen korvaukset
-
13:59
Vicki pesi aviomiehensä "hikipeiton" – oksettavasta videosta hitti
-
13:50
Kolmeen valtionhallinnon palvelimeen ehkä tunkeuduttu vakavan haavoittuvuuden avulla – kattavaa korjauspäivitystä ei ole olemassa
-
13:40
Sadetakkia niskaan! Vappupiknikistä voi joutua nauttimaan räntäsateessa – meteorologi: "Eivät nämä takatalvet tähän jääneet"
-
13:36
MTV seuraa koronan etenemistä: 267 uutta tartuntaa – sairaalahoidossa 132 potilasta
-
13:27
Suomessa on raportoitu 267 uutta koronavirustartuntaa – rokotteen saanut jo lähes 1,5 miljoonaa
-
13:24
Varovasti kesärenkaiden kanssa! Kelivaroituksia Pohjois-Suomessa – tällaiselta lumiset maisemat näyttävät ympäri Suomen
-
13:20
Venäjä aloitti joukkojensa vetämisen Ukrainan rajalta – Nato seuraa tarkasti
-
13:15
Kelly Osbournea ei ole enää tunnistaa – huimasti laihtunut tähti räväytti ja vaihtoi hiustyyliä
-
13:11
Suvi-Anne Siimeksen kolumni: Kun Suomi vanhenee, tärkeintä ei olekaan palvelutalo vaan koulu
-
13:10
Neljä astronauttia ampaisi matkaan miljardööri-Muskin kierrätysosista kootulla raketilla
-
13:06
Maalipörssin voittaja siirtyy KHL:ään – Porissa jäädään kaipaamaan näitä laukauksia
-
13:01
RKP:n Henriksson kehysriihen työllisyysneuvotteluista: "Meillä alkaa olla aika hyvä paketti kasassa"
-
Lataa lisää