Helsinkiläiskoulun valaistusongelmista otettiin vanhempien mukaan yhteyttä apulaispormestariinkin.
Meilahden ala-asteen toisen luokan joulujuhlaan osallistuneet vanhemmat kohtasivat torstaiaamuna erikoisen näyn.
Käytävä, jonka varrella olevassa luokassa juhlaa vietettiin, oli pilkkopimeä.
– Toisen kerroksen siivessä lamput olivat palaneet, ja siellä käveltiin sitten juhlan jälkeen kaikki pimeässä, yksi lasten vanhemmista kertoi MTV Uutisille.
– Lamput ovat vuoden mittaan kuulemma sammuneet yksitellen, ja lapset ovat loppuvuoden pukeneet ja riisuneet pimeässä pitkässä käytävässä.
Hänen mukaansa ainakaan kaikki vanhemmat eivät ole olleet valo-ongelmasta tietoisia, vaikka jotkut tiesivät niiden jatkuneen kuukausia.
Yksi isä oli hänen mukaansa suivaantunut tilanteesta niin, että oli ottanut yhteyttä apulaispormestariin.
– 7–8-vuotiailla tokaluokkalaisilla on muutenkin vaikeaa pitää tavaransa halussa, saati tällaisessa tilanteessa, vanhempi kommentoi.
– Olisiko mahdollista, että aikuiset olisivat pilkkopimeässä työpaikalla? hän kysyy.
Ongelma liittyy vanhoihin valaisimiin
Koulun ylläpitoinsinööri Ville Hakamäki kertoo, että vanhempien kertoma pitää paikkansa.
Ongelma liittyy hänen mukaansa 1950-luvun alussa rakennetun koulun vanhoihin valaisimiin.
– Siellä on sellaiset vanhanlaiset valaisimet, joissa käytetään loisteputkivalolamppuja. Loisteputkilamppuja ei ole kuitenkaan saanut enää hetkeen kaupasta ostaa uusien energiasäädösten takia, Hakamäki selvittää.
– Ja koska vanhoihin valaisimiin ei pysty tekemään minkäännäköisiä muutoksia, ne joudutaan käytännössä jokainen korvaamaan nykyaikaisilla LED-valaisimilla.
