Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhat poliisikuvat - Ainon hymy jää arvoitukseksi

Julkaistu 27.04.2014 09:46

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

@sipilamtv3

Miksi Aino Gustafson hymyili poliisikuvassa? Valokuva vuodelta 1903 eroaa täydellisesti kaikista muista Helsingin poliisin rekisterikuvista. Niissä rikoksesta epäillyt näyttävät vihaisilta, totisilta tai välinpitämättömiltä, mutta 20-vuotias Aino ainoana hymyilee.

Vastaus ei selviä koskaan. Todennäköisesti 20-vuotiaasta Ainosta ei ollut koskaan otettu aiemmin valokuvaa. Ehkä hän näki tilanteessa jotain ainutlaatuista tai kenties valokuvaaja nauratti. Oliko hän humalassa? Kuvasta on vaikea päätellä varmasti. Ehkä.

Rikosten vuosikymmenet

MTV:n rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä tarkastelee juttusarjassa menneiden vuosien rikosjuttuja. Aiemmissa osissa Sipilä tutustui Kansallisarkistossa vuosien 1914, 1924 ja 1934 raastuvanoikeuden päätöksiin. Nyt ovat vuorossa poliisin vanhat valokuvat.

Lue aiempia juttuja täältä

Naarmuuntuneen valokuvan taakse kirjatut tiedot kertovat, että 167-senttinen, mustatukkainen nainen oli kirjattu asuntovarkaudesta. Kotipaikka oli alun perin ollut Helsinki, mutta se oli kortissa vaihdettu Kotkaksi. Ammatiksi oli merkitty prostituoitu. Mitä hän oli varastanut ja mistä, ei tiedoista selviä. Ajalle oli kuitenkin tyypillistä, että jotkut prostituoidut varastivat asiakkailtaan.

Erittäin todennäköisesti Aino Gustafson päätyi varkaudesta vankilaan. Laki oli sata vuotta sitten huomattavasti ankarampi kuin nykyisin.

Kuvan ottajaa ei tiedetä. Todennäköisesti sen oli ottanut jonkun valokuvausliikkeen kuvaaja. Poliisin ensimmäinen oma kuvaaja Harald Rosenberg aloitti työnsä vasta vuosia myöhemmin.

Poliisikuvia varkaista

Aino Gustafsonin kuva löytyy Helsingin poliisilaitoksen kansallisarkistossa säilytettävästä kokoelmasta. Jo aikanaan poliisi on luokitellut kuvat pahvisille alustoille tekotavan mukaan.

Niitä on käytetty rikoksista epäiltyjen tunnistamiseen. Varkauksien uhreille on arvatenkin näytetty tunnettujen varkaiden kuvia.

Kuvia on satoja. Varkaat on selkeästi suurin ryhmä ja heitäkin on jaoteltu vielä muun muassa taskuvarkaisiin, saunavarkaisiin ja kauppavarkaisiin. Prostituoiduista ja irtolaisista sekä tietysti väkivaltarikollisista on omat kansionsa.

Peilin avulla samaan kuvaan on saatu sivuprofiili. Viisi vuotta aiemmin otetuissa kuvissa kasvokuva ja profiili on otettu erikseen. Ne näyttävät täysin valokuvausliikkeen ajan kuvilta.

Lisää aiheesta:

MTV vieraili Kankaanpäässä, jossa tapahtui yksi Suomen rikoshistorian suurimmista murhamysteereistä – kuka surmasi 17-vuotiaan Helenan yöllä puistossa?Kuka oli suomalaisena hirtetty murhamies? Tarina alkaa Australiasta 1902, mutta loppua ei löydyKansalle tuikituntematon valokuvaaja Leo Montonen saa miltei vuosisadan jälkeen vihdoin tunnustusta: "Tämä on kansallisaarre" – katso koskettavat kuvatRautaheimon rikoskolumni: Vanhan valokuvan arvoitus ratkesi – Mannerheimintien ryöstömurha jätti karmaisevan jäljen Suomen rikoshistoriaan Jarkko Sipilä: 20 vuoden takaisissa poliisimurhissa oli kosolti erikoisia yksityiskohtia – tyly teloitustapa vahvistui, kun lähde vaikeniRikostoimittaja Sipilän kävelykierros paljastaa Helsingin keskustan pimeän puolen
Rikosten vuosikymmenetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikosten vuosikymmenet
  • 7.9.05:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjois-Korean diplomaatit jäivät Suomessa kiinni ennennäkemättömistä hämäräbisneksistä

  • 21.06.202009:39
    Rikos

    Kuka oli suomalaisena hirtetty murhamies? Tarina alkaa Australiasta 1902, mutta loppua ei löydy

  • 05.04.202007:24
    Rikospaikka

    5-vuotiaan lapsen raiskausmurha kuohutti vuonna 1910 – Rikospaikka pureutuu yhteen Suomen rikoshistorian törkeimmistä tapauksista

  • 04.05.201414:07
    Rikos

    Rikosjutut 1944: Vangit pakenivat suurpommituksen aikana

  • 04.05.201409:56
    Rikos

    Rikosjutut 1944: Naisia huijattiin "tiedemiehen" kauneustutkimuksella