Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhanen: MTV:n paljastus johti ilmatilaloukkausten vähenemiseen

Matti Vanhanen (kesk.) julkaisi keskiviikkona Ulkopolitiikkaa-nimisen omakustannekirjan.
Matti Vanhanen (kesk.) julkaisi keskiviikkona Ulkopolitiikkaa-nimisen omakustannekirjan.Lehtikuva
Julkaistu 03.02.2016 12:04

MTV UUTISET - JAAKKO LOIKKANEN

Entinen pääministeri Matti Vanhanen kertoo tänään julkaistussa Ulkopolitiikkaa-kirjassaan, miten Suomen valtionjohto reagoi MTV:n tekemiin paljastuksiin Venäjän ilmatilaloukkauksista.

Matti Vanhasen (kesk.) mukaan Venäjän koneet loukkasivat vuoden 2005 alkupuolella kaikkiaan 11 kertaa Suomen ilmatilaa.

– Poliittiselle johdolle tuli pienenä yllätyksenä se, että loukkauksia kasautui. MTV:n toimittaja Timo Haapala oli ennen meitä saanut loukkauksista tiedot ja julkisti ne, pääministerinä tuolloin toiminut Vanhanen kirjoittaa.

MTV:n uutisoinnin jälkeen Venäjältä yritettiin saada loukkauksista selitystä. Vanhanen otti asian lopulta esille keskusteluissa Venäjän silloisen pääministerin Mihail Fradkovin ja Venäjän asevoimien komentajan kanssa.

Pitkien keskustelujen jälkeen komentaja Vanhasen mukaan totesi, että mikäli loukkauksia on tapahtunut, ne ovat johtuneet teknisistä syistä eivätkä ole olleet tahallisia.

– Tarjosin marsalkalle kättä ja sanoin, että sovitaan, että vastaavia ei tapahdu uudestaan. Hänen puristuksensa oli rehti, ja hän katsoi silmiin, Vanhanen kuvailee kirjassaan.

Tapaamisen jälkeen loukkaukset vähenivät dramaattisesti.

– Loukkausten määrät ovat olleet viimeisten kymmenen vuoden ajan marginaalisia, Vanhanen huomauttaa.

Lisää aiheesta:

Stubb Venäjän poikkeuksellisesta rajaloukkauksesta: "Venäjä toivoo Suomen hätäilevän"Vain osa diplomaattipuhutteluista tulee julkisiksi – Suomi kutsui Venäjän suurlähettilään puhuteltavaksi GPS-häirinnän vuoksiPresidentti Niinistö MT:lle: Venäjän ilmatilaloukkaukset eivät uhittelua - hävittäjillä turvattiin ohjuskuljetuksiaPuolustusministeri Niinistö ilmatilaloukkauksista: Harvemmin lentäjiä on Suomeen kuulusteltaviksi saatuPresidentti Niinistö myllyttää Hesarin turvallisuuspoliittisia kirjoituksiaWallin sotilasharjoituksista: Yhtä paljon dramatiikkaa kuin mäyräkoiran istahtaessa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:08
    Espoo

    12-vuotias tyttö kateissa Espoossa – poliisi pyytää havaintoja

  • 20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • 20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • 19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • 18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä