Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas yritti juonitella Lewis Hamiltonia pahoille teille, britti haistoi palaneen käryä: "Sinähän varmasti pitäisit siitä"

2020 Formula One World Championship Limited
Julkaistu 11.09.2020 06:30
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Valtteri Bottas ei ole vielä luovuttanut MM-taistelua Lewis Hamiltonia vastaan. Torstaina Mugellossa hän yritti viritellä pilke silmäkulmassa katalaa juonta mahdollisuuksiensa kohentamiseksi.

LUE MYÖS: Sebastian Vettel oli vähällä lopettaa uransa – kertoi, miksi tarttui Aston Martinin tarjoukseen: "Odotan innolla, että pääsen todistamaan tämän"

LUE MYÖS: Sergio Péreziltä hätkähdyttävä paljastus: kuuli sopimuksensa purkamisesta vasta juuri ennen tallin tiedotetta

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Toscanan GP suorana 11.-13.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Toscanan GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Hamilton on sekä iän että GP-starttien lukumäärän puolesta tämän kauden toiseksi kokenein F1-kuljettaja. Molemmissa tilastoissa edellä on vain Alfa Romeon Kimi Räikkönen.

Räikkönen tuntee tulevan viikonlopun GP-näyttämön, Mugellon radan, kuin omat taskunsa, mutta Hamilton on Toscanan GP:n alla siinä mielessä poikkeuksellisessa tilanteessa, että hän ei ole ajanut Mugellossa F1-autolla kierrostakaan.

Hamiltonilta kysyttiinkin torstain lehdistötilaisuudessa, mitä mieltä hän on kauden yhdeksännen osakilpailun puitteista. 

– En ole koskaan ollut Toscanassa. Olen aina halunnut tulla tänne ja käydä maistelemassa viinejä, mutta en ole vielä päässyt tekemään sitä, Hamilton aloitti.

Ennen kuin hän ehti jatkaa, vieressä istunut Bottas ehti väliin.

– Tänä iltana, Bottas tokaisi kasvomaskinsa takaa.

– Mitä? Hamilton kysyi. 

– Tänä iltana.

– Tänä iltana? Hehehe. Sinähän varmasti pitäisit siitä, Hamilton vastasi makea virne kasvoillaan.

– Tulokseni eivät olisi kovin hyviä.

Bottas ja Hamilton viittasivat sanailullaan siihen, että Hamiltonin MM-johto Bottakseen nähden on jo 47 pistettä. Kun ottaa huomioon kuusinkertaisen maailmanmestarin tappavan tasaisen suoritustason viime vuosina, pitkäksi venähtänyt viininmaisteluilta voisi olla ainoita keinoja, jolla sitä voisi horjuttaa.

Hyvähenkisen vitsailun jälkeen Hamilton vaihtoi vielä totisemman vaihteen silmään.

– Oli upeaa saapua tänne tänään. Olen tehnyt muutaman vedon simulaattorilla, joten ainakin tiedän, minkälainen rata on. Kun tulin tänne tänään, tuntui samalta kuin kartingvuosina, kun olin Italiassa, saavuin uudelle radalle ja tiesin, että minun pitää opetella kaikki. Tämä on kaunis paikka.

Lisää aiheesta:

F1-pomo leimasi lähtöpassit saaneen kuljettajansa vaikeaksi tapaukseksi – kuljettaja antoi samalla mitalla takaisinValtteri Bottas kertoo hakeneensa epäonneensa apua jopa kirkosta: "Ajattelin, että se ehkä auttaisi minua"Sebastian Vettelin toiminta sai aikaan huhuvyöryn – kertoi nyt, mitä teki tallipomon autossa: "Kiusallista, kun kaikesta pitää hössöttää"Ferrarille siirtyvä Carlos Sainz joutui vastaamaan kiusalliseen kysymykseen tulevaisuudestaan – hapuili vastauksessaan: "Mielestäni se ei ole oikea kysymys tähän hetkeen"Valtteri Bottas paljastaa: Mercedeksellä käytiin sisäinen keskustelu avausviikonlopun jälkeen – "Sellaista jännitettä ei ole, josta minä olen tietoinen"F1-lehdistökatsaus: Lewis Hamilton, kaikkien aikojen paras? Kimi Räikköselle lämpöä Ranskan GP:stä, Valtteri Bottaksesta jatkosopimusväite
F1Valtteri BottasLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"