Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiovarainministeri Saarikko liikuttui Woltin toimitusjohtajan sähköpostista – Miki Kuusi kiitti Suomea siitä, mitä on maalta saanut

7:33Valtiovarainministeri Annika Saarikko liikuttui Woltin toimitusjohtajan sähköpostistaValtiovarainministeri Annika Saarikko liikuttui Woltin toimitusjohtajan sähköpostista.
Julkaistu 10.11.2021 18:58

MTV UUTISET - STT

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) kertoo liikuttuneensa teknologiayhtiö Woltin toimitusjohtajan Miki Kuusen pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen edustajille lähettämästä sähköpostista.

Sähköpostissaan Miki Kuusi kiitti Suomea siitä, mitä hän on maalta saanut, ja kertoi haluavansa pitää yrityksellä ison roolin Suomessa.

– Se viesti kertoi minulle siitä, että ihmiset menestyksen keskellä ymmärtävät, mitä olemme tältä maalta itse kukin saaneet. Se teki minuun suuren vaikutuksen, Annika Saarikko kertoi toimittajille saapuessaan Säätytalolle hallituksen koronaneuvotteluihin. 

Lue myös: Hallitus kokoontui päättämään koronarajoituksista – Marin: Hätäjarru-mekanismia ei käytetä nyt

Saarikon mukaan yrityskauppa on iso signaali suomalaisen osaamisen merkityksestä.

– Wolt on ollut rohkea ja sitkeä yritysidea, joka lähti lentoon. Kaikille alustatalouden yrittäjille ei ensimmäisellä kerralla eikä toisellakaan kerralla käy niin, Saarikko luonnehti.

Saarikko tapasi tänään yhdessä elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) kanssa Kuusta ja Woltin toista perustajahahmoa Juhana Mykkästä valtiovarainministeriössä. Saarikko kutsui Woltin edustajat valtiovarainministeriöön saatuaan Miki Kuusen sähköpostin eilisiltana.

Wolt kertoi viime yönä, että yhdysvaltalainen ruoan tilauspalvelu DoorDash ostaa Woltin seitsemällä miljardilla eurolla. Wolt arvioi, että kaupasta maksetaan Suomeen veroja yli 600 miljoonan euron arvosta, kun kaupassa vaihdetut osakkeet päätyvät verotettavaksi.

Lue myös: Yhdysvaltalainen DoorDash ostaa ruokalähettiyritys Woltin 7 miljardilla eurolla

Miki Kuusi kiitti Suomea eilen myös Woltin tiedotteessa, jossa kerrottiin isosta yrityskaupasta.

– Suomella on ollut valtava vaikutus siihen, millaiseksi yritykseksi Wolt on muotoutunut. Meille on tärkeää, että maksamme jatkossakin veromme tänne ja pystymme luomaan kasvavalle määrälle ihmisiä töitä ja tuloja Suomessa, Kuusi sanoi tiedotteessa.

– Meille on myös tärkeää, että yhteiskunta, josta olemme ponnistaneet, hyötyy tekemästämme työstä ja että esimerkiksi me perustajat maksamme veromme Suomeen ilman mitään kikkailua.

2:50Ministeri Krista Kiuru Suomen koronatilanteesta:"Tämä laiva on saatava myrskyssä satamaan"Ministeri Krista Kiuru kommentoi hallituksen neuvottelujen alla Suomen koronatilannetta: "Tämä laiva on saatava myrskyssä satamaan"

Lisää aiheesta:

Hallituksessa yhtäkkiä herännyt datakeskuskritiikki ihmetyttää: "Ministerit ovat painaneet paniikkinappulaa"Uusi ympäristöministeri Multala: Ilmastoa ei pelasteta sillä, että Suomen hakkuut lopetetaanMarinin esikunta vastaa kokoomuksen Mykkäsen kritiikkiin: pääministeri on jo ollut Uniperista yhteydessä Saksan suuntaanPöllöraati ihmettelee Woltin hirmukauppojenkin aikaansaamaa kaksinaismoraalia poliitikoissa – "Politiikan angrybirdsit liehahtaa paikalle siipeilemään""Erittäin kova isku", Matti Vanhanen sanoo Nesteen kovasta yt-pommista – pääministeri Marin vakuuttaa: "Valtio on työntekijöiden tukena"MTV:n tiedot: Marin tapasi elinkeinoelämän vaikuttajia kesäkuussa – Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja väittää: "Pääministeri ei ole suostunut tapaamaan"
Annika SaarikkoPolitiikkaSuomen KeskustaMarinin hallitusWoltMika LintiläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Annika Saarikko
  • 6.6.16:11
    Suomen Keskusta

    Annika Saarikolle mojova palkankorotus

  • 6.6.15:25
    Politiikka

    Hän nousee Annika Saarikon tilalle eduskuntaan

  • 6.6.14:41
    Politiikka

    Annika Saarikolle myönnettiin ero

  • 6.6.10:28
    Suomen Keskusta

    Annika Saarikko jättää politiikan ja nousee uuteen tehtävään

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt