Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtakunnansovittelijaksi viisi hakijaa – nykyinen sovittelija Vuokko Piekkala ei ole listalla

Työ- ja elinkeinoministeriö TEM kyltti Helsingissä 15. heinäkuuta 2021.
Työ- ja elinkeinoministeriö TEM kyltti Helsingissä 15. heinäkuuta 2021.Lehtikuva
Julkaistu 25.05.2022 16:39(Päivitetty 25.05.2022 18:09)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Nykyinen valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala ei hae uutta kautta. Uudeksi valtakunnansovittelijaksi on hakenut viisi ihmistä kertoo työ- ja elinkeinoministeriö (TEM).

He ovat Liisa Hakala, Harri Hietala, Timo Kuukasjärvi, Peter Marks ja Anu Sajavaara.

TEMin mukaan hakijalista saattaa vielä päivittyä sellaisilla määräaikaan mennessä jätetyillä hakemuksilla, jotka saapuvat myöhemmin postin kautta tai kirjaamon asiointipisteestä.

Hietala on varatuomari, joka on toiminut aiemmin muun muassa Palvelualojen työnantajat Paltan varatoimitusjohtajana, työmarkkinajohtajana ja lakiasiainjohtajana. Sajavaara on puolestaan Paltan nykyinen neuvottelujohtaja.

Hakalalla on yliopistotaustaa ja Kuukasjärvellä yrittäjätaustaa. Marks on ohjelmistoinsinööri.

Uuden valtakunnansovittelijan nimittää valtioneuvosto työministeri Tuula Haataisen (sd.) esityksestä, mutta nimityksessä on kuultu työmarkkinakeskusjärjestöjä. Tapana on ollut, että valtakunnansovittelija tulee vuoroin palkansaajien, vuoroin työnantajien puolelta.

Järjestöt ovat STT:n tietojen mukaan sopineet, että nyt kaikille osapuolille kelpaavaa ehdokasta haetaan ensisijaisesti työnantajaleiristä.

Piekkala toimi ennen siirtymistään valtakunnansovittelijaksi Kirkon työmarkkinalaitoksen johtajana. Hän oli työmarkkinakeskusjärjestöjen ehdokas tehtävään.

Lue myös: Tyytymättömyys Piekkalaan voi estää jatkon valtakunnansovittelijana

Piekkala sai poikkeuksellisen kovaa kritiikkiä osakseen

Ehdokkuuspäätöstään viimeiseen saakka pantannut Piekkala on saanut kaudellaan poikkeuksellisen kovaa kritiikkiä osakseen. Palkansaajapuolelta väläyteltiin talvella 2020 jopa toiveita sovittelijan vaihtamisesta kesken kauden.

Piekkalalla ei katsottu olevan riittävästi auktoriteettia ratkaisemaan riitoja, ja oli epäilyjä hänen tasapuolisuudestaan.Hänen toimintaansa on arvosteltu myös tämän kevään neuvottelukierroksen aikana. Työministeri Haataisen kerrotaan tietävän tilanteen.

Piekkala valittiin valtakunnansovittelijaksi kesäkuussa 2018, kun edellinen sovittelija Minna Helle valittiin kesken kautensa työmarkkinajohtajaksi Teknologiateollisuuteen. 

Lisää aiheesta:

Paltan neuvottelujohtaja Anu Sajavaara nimitettiin valtakunnansovittelijaksiYle: Paltan Anu Sajavaara on nousemassa valtakunnansovittelijaksiTyytymättömyys Piekkalaan voi estää jatkon valtakunnansovittelijanaTyöministeri Haatainen MTV:lle: Yksi sivutoiminen sovittelija lisää valtakunnansovittelijan toimistoonPostin työriitaa setvitään parhaillaan – Selin: Työryhmä aloittaa kuuntelemalla postikiistan osapuolia, valtakunnansovittelijaa ei ole ohitettuKommentti: Valtakunnansovittelija on helteessä, mutta onko Rakennusliitto lirissä?
ValtakunnansovittelijaTyöTuula HaatainenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtakunnansovittelija
  • 13.6.17:32
    Työmarkkinat

    IAU:n työriitaan ei ratkaisua – tiistain lakko toteutunee

  • 20.5.14:55
    Työmarkkinat

    Teollisuusliiton Riku Aalto kritisoi kovasanaisesti valtakunnansovittelijan roolia: "Työnantajalla on nyt kaksi ääntä"

  • 27.4.19:02
    Kotimaa

    Valtion työntekijöiden työriitaan uusi sovintoehdotus – lakko näyttää siirtyvän

  • 13.4.19:05
    Työmarkkinat

    Valtion työntekijöiden työriitaan sovintoehdotus – harvinainen lakko uhkaa tiistaina

  • 5.4.19:29
    Työtaistelut

    Neuvottelutulos: Puhelinmyyjät eivät menekään lakkoon?