Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen talo: Taleban on tappanut Kabulin lentokentän pommi-iskun pääsuunnittelijan

Kabulin lentokentällä vuonna 2021 tapahtuneessa pommi-iskussa kuoli liki 200 ihmistä
Kabulin lentokentällä vuonna 2021 tapahtuneessa pommi-iskussa kuoli liki 200 ihmistä
Julkaistu 26.04.2023 09:58

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltojen mukaan Kabulin pommi-iskun pääsuunnittelija on kuollut.

Afganistania hallitsevan Talebanin joukot ovat tappaneet vuoden 2021 Kabulin lentokentän pommi-iskun pääsuunnittelijan. Hän kuului äärijärjestö Isisin Afganistanissa toimiva haaraan Isis-K:hon, joka teki iskun.

Asiasta kertoi Yhdysvaltain Valkoinen talo tiistaina.

Pommi räjäytettiin täydellä lentokentällä vuoden 2021 elokuun lopulla, kun ihmiset yrittivät paeta maasta talebanien kaapattua vallan. Iskussa kuoli noin 170 afganistanilaista sekä 13 yhdysvaltalaista sotilasta.

Yhdysvaltain kansallisen turvallisuusneuvoston edustajan John Kirbyn mukaan iskun suunnitellut henkilö on kuollut Talebanin operaatiossa, Kirby ei kertonut operaation yksityiskohtia.

– Hän oli Isis-K:n keskeinen toimija, joka osallistui suoraan Abbey Gaten kaltaisten operaatioiden suunnitteluun, eikä hän pysty enää suunnittelemaan tai toteuttamaan hyökkäyksiä, Kirby sanoi.

Abbey Gate viittaa tarkkaan paikkaan lentokentällä, jossa pommi räjähti.

Taleban ja Isis ovat pitkään kiistelleet alueista Afganistanissa. Isisin onkin arvioitu olevan Talebanin hallinnon suurin turvallisuusuhka tulevaisuudessa. Taleban on vakuuttanut, että sen hallinto on täysin kontrollissa maan turvallisuudesta ja että Isisin uhkia on eliminoitu laajalti. Lisäksi talebanit ovat kieltäneet terroristiverkosto al-Qaidan läsnäolon maassa.

Lue myös: Suomi toimittaa Afganistaniin humanitääristä apua salaa Talebanilta – ulkoministeriön edustaja ja maassa vieraillut toimittaja avaavat karua arkea

Lisää aiheesta:

Ainakin 18 kuollut moskeijaräjähdyksessä AfganistanissaYhdysvallat on surmannut al-Qaidan johtajan Afganistanissa – al-Zawahiri oli yksi WTC-iskujen pääsuunnittelijoistaTalebanin ja EU:n edustajat tapaavat DohassaYhdysvallat on huolissaan Talebanin nimeämästä Afganistanin uudesta hallituksestaMaanpuolustuskorkeakoulun Kajanmaa: Yhdysvallat valmis terroristijohtajien salamurhiin – kosti jo Isisille Kabulin iskustaBidenin mukaan Yhdysvallat ryhtyy vastaiskuun: "Metsästämme teidät" – Kabulin räjähdyksessä kuoli ainakin 13 yhdysvaltalaissotilasta
TalebanAfganistanYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Taleban
  • 1.10.17:52
    Afganistan

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Afganistan

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Afganistan

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen

  • 3.7.23:38
    Afganistan

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon