Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

Valkoinen talo
Valkoinen talo/All Over Press
Julkaistu 01.11.2025 06:21

MTV UUTISET – STT – AFP

Syyksi rajoituksiin kerrotaan tarve suojella arkaluontoista materiaalia.

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trumpin hallinto rajoittaa toimittajien kulkua Valkoisen talon lehdistötiloissa. Syynä on maan kansallisesta turvallisuudesta vastaavan neuvoston (NSC) muistion mukaan arkaluontoisten materiaalien suojelemisen tarve.

Muistio on osoitettu Valkoisen talon lehdistöpäällikölle Karoline Leavittille ja viestintäjohtajalle Steven Cheungille. Muistion mukaan rajoitus on tarpeen, koska NSC:ssä tehtyjen rakenteellisten muutosten vuoksi Valkoisen talon viestinnästä vastaavat työntekijät käsittelevät arkaluontoista materiaalia nykyisin toistuvasti.

Rajoitus koskee lehdistötilojen osaa, jossa sijaitsee lehdistöpäällikkö Leavittin toimisto ja jonka lähettyvillä on myös presidentin virallinen työhuone Oval Office.

Jatkossa toimittajat pääsevät rajoitetulle alueelle vain, jos heillä on sovittu tapaaminen. Aiemmin toimittajat ovat voineet vierailla alueella vapaasti, ja he ovatkin usein käyneet etsimässä Valkoisen talon viestinnästä vastaavia ihmisiä tietoa hakeakseen.

Muistion mukaan toimittajat voivat edelleen liikkua Valkoisen talon lehdistösalin vieressä olevassa pressitilassa.

Cheung syyttää salakuuntelusta

Viestintäjohtaja Cheung on puolustanut uutta linjaa. Hän sanoo viestipalvelu X:ssä, että jotkut toimittajat ovat jääneet kiinni, kun he ovat nauhoittaneet salaa ääntä ja kuvaa sekä ottaneet luvatta kuvia arkaluontoisista tiedoista. Cheung ei tarjoa todisteita syytöksilleen.

Cheung syyttää toimittajia myös yksityisten keskustelujen salakuuntelusta ja yksityisiin tapaamisiin saapuvien väijymisestä.

Yhdysvaltalaismedioiden mukaan demokraattipresidentti Bill Clintonin hallinto asetti vastaavan rajoituksen, jonka se sittemmin perui.

Republikaani Trump on käytännössä sulauttanut NSC:n osaksi Valkoista taloa ja siirtänyt neuvoston ulkoministeri Marco Rubion alaisuuteen. Kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Mike Waltz siirrettiin Yhdysvaltain YK:n suurlähettilääksi sen jälkeen kun kävi ilmi, että iskuja Jemeniin oli suunniteltu Signal-viestiryhmässä, johon oli lisätty toimittaja.

Puolustusministeriö asetti rajoituksia

Trumpin hallinto on pyrkinyt eri tavoin puuttumaan median toimintaan. Esimerkiksi puolustusministeriössä toimittajilta on kielletty sellaisen tiedon hankkiminen tai julkaiseminen, jonka julkaisua puolustusministeriö ole erikseen hyväksynyt.

Monet johtavat uutisorganisaatiot, kuten uutistoimistot AFP ja AP sekä New York Times, ovat kieltäytyneet allekirjoittamasta puolustusministeriön uusia lehdistösääntöjä. Allekirjoittamisesta kieltäytyneiden oli palautettava lehdistökorttinsa ja poistuttava ministeriön tiloista.

Monen suuren median pääsyä Oval Officeen ja presidentin Air Force One -lentokoneeseen on rajoitettu Trumpin palattua valtaan, ja Trumpia myötäileville oikeistolaismedioille on annettu muita parempi asema.

Valkoinen talo myös epäsi uutistoimisto AP:n toimittajilta ja kuvaajilta pääsyn esimerkiksi presidentin työhuoneen pressitilaisuuksiin ja lentokoneeseen helmikuussa, kun AP kieltäytyi käyttämästä Meksikonlahdesta nimeä Amerikanlahti.

Lisää aiheesta:

Satelliittikuvat: Valkoisen talon itäsiivestä jäljellä pelkät rauniotArvostetun uutistoimiston toimittajilta evätty pääsy Trumpin koneeseen ja työhuoneeseenRaportti: Salainen palvelu teki virheitä Trumpin suojelussaKongressitalon valtausta tutkinut komitea: Trump vastuussa kongressitalon valtauksesta – todistajia yritetty painostaaDonald Trump veti virallisia papereita alas Valkoisen talon vessanpöntöstä, väittää toimittaja – edustajainhuone tutkii asiakirjojen käsittelyäWashingtonin pormestari pyytää lisäapua virkaanastujaisten turvaamiseksi "terroristihyökkäyksen" jälkeen
MediaYhdysvallatTrumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Media
  • Eilen10:48
    New York

    Huijari uunotti brittilehteä – julkaisi New Yorkin ex-pormestarista täysin tekaistun haastattelun

  • 25.10.18:15
    MTV Uutiset

    Hurja määrä puolueita kosiskellut Ripsa Koskinen-Papusta – Marjukka Havumäki: "Sehän on hyvä!"

  • 23.10.08:15
    Jone Nikula

    Jone Nikula takaisin radioon – "Kiva palata lapsuudenkotiin"

  • 22.10.17:39
    Tietosuoja

    Iltalehden toiminnasta runsaasti kanteluita

  • 22.10.11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia