Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valko-Venäjän mellakoissa otettu kiinni yli 30 henkilöä – presidentti Lukashenkon vastaehdokkaiden sulkeminen ulos vaaleista kuumentaa tunteita

Julkaistu 14.07.2020 22:59

MTV UUTISET – STT

Babariko otettiin kiinni kesäkuussa, ja viranomaisten mukaan häntä epäillään talousrikoksista. Toiset uskovat pidätyksen olevan poliittinen.

Valko-Venäjällä sadat mielenosoittajat ovat marssineet pääkaupunki Minksin kaduilla ja yli 30 ihmistä on otettu kiinni.

Mielenosoitus järjestettiin sen jälkeen, kun istuvan presidentin Aleksandr Lukashenkon haastajille ei annettu lupaa osallistua elokuussa järjestettäviin presidentinvaaleihin.

Mielenosoittajat kävelivät Minskin kaduilla rauhanomaisesti ja käsiään taputellen, kun ohimenevät autoilijat soittivat torviaan tuen merkiksi.

Protesteja järjestettiin myös muutamissa muissa kaupungeissa, kuten Brestissä ja Gomelissa.

Ihmisoikeusjärjestö Viasnan mukaan kiinni olisi otettu yhteensä yli 35 henkilöä. Kiinni otettujen joukossa on myös useita journalisteja.

Valko-Venäjän keskusvaalikomissio kertoi aiemmin tiistaina, ettei se anna oppositioehdokas Viktor Babarikon asettua ehdolle presidentinvaaleihin.

Babarikoa oli ennalta pidetty vahvimpana haastajana Lukashenkolle, joka tavoittelee elokuun vaaleissa kuudetta kauttaan.

Amnesty: Babariko on mielipidevanki

Entinen pankinjohtaja Babariko otettiin kiinni kesäkuussa, ja viranomaisten mukaan häntä epäillään talousrikoksista. Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International on tunnustanut hänet mielipidevangiksi.

Komissio äänesti yksimielisesti Babarikon ehdokkuutta vastaan. Puheenjohtajan mukaan Babariko ei ollut tehnyt selkoa kaikista tuloistaan ja lisäksi hänen kampanjansa oli saanut tukea ulkomailta.

Valko-Venäjän viranomaiset ovat nimittäneet Babarikoa Moskovan sätkynukeksi, koska hän johti aikaan Venäjän Gazprombankin valkovenäläistä tytäryhtiötä.

Keskusvaalikomissio hylkäsi myös toisen oppositioehdokkaan. Valeri Tsepkalon ehdokkuus hylättiin, koska hänellä ei komission mukaan ollut riittävästi allekirjoituksia tukijalistallaan. Nimiä vaaditaan 100 000.

Tohveleilla Lukashenkoa vastaan

Ehdolle päästettiin kuitenkin yllättäen Svetlana Tihonovskaja, joka asettui ehdolle sen jälkeen, kun hänen aviomiehensä Sergei Tihonovski vangittiin.

Videobloggaajana tunnettu Sergei Tihonovski pyrki aiemmin itse ehdokkaaksi ja nimitteli kampanjaiskulauseessaan Lukashenkoa "torakaksi".

Hänen kannattajansa heiluttelevat mielenosoituksissa torakantappoaseena käytettyjä tohveleita.

Tihonovskia syytetään yleisen järjestyksen häiritsemisen lietsomisesta, ja hän saattaa saada vankeustuomion.

Valko-Venäjän ilmapiiri on ollut levoton vaalien edellä. Maassa on ollut laajoja mielenosoituksia itsevaltiaan ottein hallitsevaa Lukashenkoa vastaan.

Maan koronavirustilanne on vaikea, sillä yhdeksän miljoonan asukkaan maassa on todettu yli 65 000 tartuntaa eli lähes 7 000 tapausta miljoonaa asukasta kohden.

Suomessa vastaava luku on reilut 1 300.

Lukashenko ei ole kuitenkaan suostunut siirtämään vaaleja eikä määräämään tiukkoja rajoitustoimia.

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyj ei ole vuoden 1995 jälkeen tunnustanut yksiäkään Valko-Venäjän vaaleja vapaiksi ja rehellisiksi.

Lisää aiheesta:

Valkovenäläisnobelisti kehottaa Lukashenkoa väistymään ennen kuin maa ajautuu sisällissotaan – presidentti vähättelee maan tilannetta: "Menkää töihin"Poliisi ja mielenosoittajat ottivat yhteen Valko-Venäjällä presidentinvaaliäänestyksen jälkeen – viranomaisten käytössä tainnutuskranaattejaValko-Venäjän Lukashenkolle ennakoidaan murskavoittoa ovensuukyselyssä: Kuudes kausi odottaaValko-Venäjällä äänestetään presidentinvaaleissa levottomissa tunnelmissa – presidentti Lukashenkan haastajien tukijoita pidätetty vaalien allaUlkoministeri Haavisto kehottaa Valko-Venäjää vapauttamaan mielenosoittajat: Maassa on vangittu presidentinvaalien alla yli 250 ihmistä Loppuuko Valko-Venäjän diktaattorin valtakausi ikinä? Vankilassa istuvaa oppositioehdokasta ei päästetä ehdolle presidentinvaaleihin
Valko-VenäjäPresidentinvaalitIhmisoikeudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • ma12:53
    Venäjä

    Tutkija: Lukashenka mielistelee Putinia nyt tavalla, joka voi aiheuttaa Venäjälle ison ongelman

  • ma07:43
    Liettua

    Vilnan lentokenttä saatiin vihdoin auki – hallitus pohtii Valko-Venäjän rajan sulkemista ilmapallojen vuoksi

  • 26.10.07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 24.10.22:21
    Lentokentät

    Liettuan lentokenttiä suljettiin sääpallojen takia

  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan