PMDD:stä eli kuukautisia edeltävästä dysforisesta häiriöstä kärsii noin 5,5 prosenttia heistä, joilla ovat kuukautiset.
Niillä vulvallisilla, jotka kärsivät PMDD:stä, aivot reagoivat äärimmäisen negatiivisesti elimistön normaaleihin kuukautiskierron hormonitasojen vaihteluihin.
Käytännössä PMDD aiheuttaa oireita ovulaation ja kuukautisten välillä.
– Voi tulla masennusoireita, ahdistuneisuutta, raivoa ja uniongelmia. Myös fyysisiä oireita, kuten turvotusta ja rintojen aristusta voi olla, mutta yleensä mielen oireet korostuvat PMDD:ssä, Suomen PMDD:n puheenjohtaja Saara Makkonen kertoo Huomenta Suomessa.
– On hirveän tärkeä tiedostaa, että PMDD lisää itsetuhoisia ajatuksia ja kohottaa itsemurhariskiä. Ei siis puhuta pienistä ikävistä jutuista vaan oikeasti tosi vakavista oireista, jotka vaikuttavat koko elämään.
Lue myös: Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan
Kuitataan helposti PMS:ksi
Makkonen kertoo, että PMDD-oireita kokevista monilla on kokemus siitä, ettei oireita tunnisteta perusterveydenhuollossa tai työterveydessä.

