Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vain kuukausia sitten avioitunut Miss Universum -kilpailija, 30, on kuollut hirvikolarissa

Kseniya Alexandrova meni naimisiin maaliskuussa ja joutui hirvikolariin heinäkuussa.
Kseniya Alexandrova meni naimisiin maaliskuussa ja joutui hirvikolariin heinäkuussa./All Over Press
Julkaistu 18.08.2025 11:48
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Malli Kseniya Alexandrova, 30, on kuollut muutama viikko heinäkuisen hirvikolarin jälkeen. 

Malli ja Miss Universum -kisoissa kilpaillut Kseniya Alexandrova on kuollut muutama viikko sen jälkeen, kun hirvi törmäsi hänen autonsa tuulilasiin, kertoo People. Hän oli 30-vuotias.

Alexandrova sai vakavia aivovammoja heinäkuussa tapahtuneessa onnettomuudessa, kun hän ajoi autollaan Tverin alueella Venäjällä. Hän kuoli myöhemmin sairaalassa vammojensa aiheuttamien komplikaatioiden vuoksi 12. elokuuta, kertoi venäläinen uutislähde Rossiyskaya Gazeta.

Myös Alexandrovan mallitoimisto Modus Vivendis vahvisti hänen kuolemansa 13. elokuuta Instagramissa julkaistussa tiedotteessa.

Uutislähteen mukaan Alexandrova ja hänen miehensä olivat ajamassa kotiin Rzhevistä 5. heinäkuuta, kun heidän autonsa törmäsi hirveen.

Alexandrova istui matkustajan paikalla, kun hänen miehensä ajoi, ja yhtäkkiä hirvi tuli tielle.

– En ehtinyt tehdä mitään, Alexandrovan aviomies kertoi Rossiyskaya Gazeta -lehdelle. 

Lue myös: Paula Joukanen todisti kilpakumppanin huumeidenkäyttöä Miss Universum -kisoissa – kertoo kilpailun poliittisesta pelistä: "Toivon, että tuomaristo näkisi sen ohi"

Hän muisteli, että Alexandrova oli tajuton törmäyksen jälkeen

– Kaikki oli veren peitossa, hän jatkoi. 

Aviomies kertoi Rossiyskaya Gazetalle, että muut kuljettajat pysähtyivät auttamaan ja pelastushenkilökunta saapui paikalle noin 15 minuutissa. Alexandrova kuljetettiin sairaalaan Moskovaan, mutta häntä ei voitu pelastaa.  

Alexandrovan Instagram-tilin mukaan hän oli mennyt naimisiin aviomiehensä kanssa vain neljä kuukautta ennen onnettomuutta.

Alexandrova työskenteli mallina ja edusti Venäjää Miss Universum -kilpailussa vuonna 2017. Us Weekly -lehden mukaan hän oli ensimmäinen perintöprinsessa Miss Russia -kilpailussa aiemmin samana vuonna.

Alexandrova oli myös psykologi, joka oli suorittanut tutkinnon Moskovan pedagogisessa valtionyliopistossa. 

Lähde: People

Lisää aiheesta:

Prinssi Andrew'n oikeuteen haastanut Virginia Giuffre kertoo joutuneensa vakavaan onnettomuuteen: "Neljä päivää elinaikaa"Zac Efron joutui sairaalaan IbizallaKuski kaasutti pakoon – kehonrakentaja Alana Paiva, 21, menetti henkensäJulmaa väkivaltaa: Olympiavoittaja pahoinpideltiin raa'asti Moskovan kadulla – "Luojan kiitos hän on elossa"20-vuotiaan olympiaurheilijan traagisesta kuolemasta lisätietoja – mysteerilappu löytyi ruumiin vierestäEx-missi kuoli 24-vuotiaana – rajussa auto-onnettomuudessa ilman turvavyötä
Miss UniversumSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Universum
  • 10.11.15:45
    Miss Suomi

    Miss Suomi Sarah Dzafce sairastui juuri ennen Miss Universum -finaalia

  • 7.11.12:42
    Sunneva Sjögren

    Sunneva Sjögréniltä suorat sanat thaimaalaismiehen käytöksestä Miss Universumissa: "Naisia ei hiljennetä"

  • 7.11.08:10
    TV-ohjelmat

    Kilpailijat marssivat ulos Miss Universum -kisasta – järjestäjä nöyryytti julkisesti Miss Meksikoa

  • 31.10.09:49
    Sarah Dzafce

    Tällainen on Miss Suomi Sarah Dzafcen Universumin kansallisasu – kisamatkalle mukaan 68 eri asua ja neljä kiloa koruja

  • 30.10.16:30
    Viiden jälkeen

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus