Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaatimaton NHL-esikuva keskittyy omaan pelaamiseensa

Valtteri Filppula
Valtteri Filppula2016 NHLI
Julkaistu 01.03.2016 16:02

MTV SPORT - STT

Tampa Bay Lightningin keskushyökkääjä Valtteri Filppula on kokenut jääkiekkoilija, josta nuorempien joukkuetovereiden on hyvä ottaa mallia. Hiljainen suomalainen ei kuitenkaan halua olla suuna päänä neuvomassa muita.

- Koska olen jengin vanhin pelaaja, pitää minun jollakin tavalla olla esimerkkinä, mutta en juurikaan ajattele sitä. En ole hirveästi äänessä kopissa, mutta yritän pelata mahdollisimman hyvin. Se on minun tapani auttaa, hän kertoo.

Filppula on itse oppinut omilta esikuviltaan eniten tarkkailemalla ja havainnoimalla heidän pelaamistaan. Siksi hänelle luontevin tapa siirtää hiljaista tietoa eteenpäin on näyttää mallia käytännön tekemisen kautta.

- Ulospäin suuntautuneet ihmiset tykkäävät puhua enemmän, mutta itse olen aina ollut hiljaisempi. Ehkä on ihan hyvä, ettei yritä olla muuta kuin on.

Vaatimaton konkari haluaa korostaa sitä, että Tampa Bayssa on monia hyviä pelaajia, joilta tulokkaat voivat ottaa oppia.

- Ei tässä yksin tarvitse esimerkkinä olla.

Välillä hän kysyy itse nuorempien mielipidettä omasta pelaamisestaan saadakseen tuoretta näkökulmaa.

Tampa Bayn joukkuehenki on Filppulan mukaan hyvä. Se on tärkeää, sillä joukkuetovereiden kunnioitus ja arvostus auttavat jokaista tekemään parhaansa.

Toiveissa paremmat tehopisteet

Filppulalla on ollut Tampa Bayssa paljon tilaisuuksia näyttää esimerkkiä, sillä hän saa ottelusta toiseen runsaasti peliaikaa. Jääaikaa on ollut saman verran kuin viime kaudella, vaikka silloin hän pääsi osaksi kautta ykkösketjuun, kun taas tämä kausi on kulunut kokonaan kolmosketjussa.


Tehopistesaldo ei kuitenkaan ole tällä kaudella karttunut niin hyvin kuin kolmosketjun keskushyökkääjä toivoisi. Niitä on koko tähänastiselta kaudelta 7+20.

Osin saldo saattaa johtua siitä, että Filppulan kolmoskenttä on pelannut viime aikoina paljon vastustajien ykkös- ja kakkoskenttiä vastaan.

- Siinä suurempi vastuu on ollut vain estää niitä tekemästä maaleja.

Ylivoimaa Filppula on silti päässyt pelaamaan paljon. Siksi tehopistesaldo harmittaa.

- Kun pääsee pelaamaan paljon ja pelaamaan ylivoimaa, tehojakin pitäisi tulla.

Alivoimapeli on hänen mielestään yhtä tärkeää kuin ylivoimapelikin, mutta ylivoiman pelaaminen on silti hauskempaa.

- Kyllä sitä aina mieluummin ylivoimaa pelaa. Kiekon kanssa on kivempi pelata kuin yrittää vain torjua vetoja.

Tärkeintä on pelaamisen nautinto

Koko joukkueen pelaamiseen Filppula on tyytyväinen -ja syystäkin. Alkuvuosi on sujunut Tampa Baylta mainiosti, ja joukkueella on parhaillaan päällä kuuden voiton putki.

- Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin.

Kaikkein tärkeintä hänen mielestään on säilyttää pelaamisen nautinto riippumatta siitä, miten hyvin tai huonosti oma tai joukkueen peli kulkee.

- Täällä pitää olla hauskaa. Pelaamisesta pitää pystyä nauttimaan, vaikka pelit menisivät huonosti. Muuten huonoista hetkistä on vaikea päästä yli, hän sanoo.

- Kun pitää hauskaa ja nauttii pelaamisesta, siitä tulee yleensä hyvä lopputulos.

Lisää aiheesta:

Mikko Rantanen ja Colorado Avalanche janoavat Stanley Cupin voittoa – suomalainen takoo tulosta NHL:n vaarallisimmassa ketjussa: "Sen verran hyvin osaan omasta mielestänikin pelata jääkiekkoa"HIFK-ikonin 17-vuotias poika pelaa itseään kohti huippua: "Kaksinkamppailuihin pitäisi saada lisää voimaa"Suomalaiskonkari loistaa Tampan hyökkäyksessä – olympialaiset iso tavoitePuljujärvellä monta esikuvaa NHL:ssä – "Toivottavasti minustakin otetaan joskus mallia"Barkovista hurja vertaus – isältä pikapalaute joka pelistä Suomalaishyökkääjä veisteli NHL-kehityksestään jalkapallotermein
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:58
    Mikael Granlund

    Mikael Granlundista tipahti murheellinen tieto

  • 07:46
    Jääkiekko

    Roope Hintz: Huippuilta!

  • Eilen22:36
    Jääkiekko

    NHL-seuran illalliselle karmea hintalappu – supertähti pitkään sivussa

  • Eilen07:37
    Jääkiekko

    Sebastian Aho: Näyttävä sankariteko

  • pe08:31
    Kaapo Kakko

    Kaapo Kakko: NHL-kauden avausmaali ja vamma