Vorojen matkaan on lähtenyt Vantaalla tuhansien eurojen arvosta vaatteita ja kosmetiikkaa, kertoo poliisi. Toinen varkaista vaihtoi myymälässä vanhat kenkänsäkin uusiin.
Myymälävarkaudet työllistivät Itä-Uudenmaan poliisia Vantaalla viime viikon lopulla.
Poliisilaitoksen partio sai perjantaina hätäkeskuksen kautta tehtävän kauppakeskukseen, jossa vartijat olivat ottaneet kiinni ihmisen epäiltynä kahdesta myymälävarkaudesta.
– Kyseinen henkilö oli käynyt samassa liikkeessä ensin aamupäivällä ja toisen kerran iltapäivällä. Molemmilla kerroilla hän oli anastanut tavaraa, poliisi kertoo tiedotteessaan.
Epäilys ensimmäisestä varkaudesta oli herännyt, kun myyjä oli löytänyt myymälätiloista liikkeen keräilykassin, jonka sisällä oli ollut vaatteita ja niiden alla tuotteista irti revittyjä hintalappuja.
Lue myös: Varas vei Applen liikkeestä 49 puhelinta keskellä kirkasta päivää – video näyttää viranomaisten "toiminnan"
Yhtä henkilöä epäillään 142 myymälävarkaudesta viime vuoden aikana
Tämän jälkeen henkilökunta oli löytänyt epäillyn valvontakameran tallenteelta.

