Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaatelainaamo mahdollistaa huippudesignerien vaatteet myös tavallisille tallaajille

Everett Collection/Shutterstock
Julkaistu 05.12.2013 12:35(Päivitetty 05.12.2013 14:04)

Miltä kuulostaisi suuri, jaettu vaatekaappi? Helsingissä toimivan Vaatelainaamon avulla omaa garderobia voi laajentaa. Idea on keksitty naapurimaa Ruotsista.

Helsingissä toimiva Vaatelainaamo toimii maksullisen kirjaston tavoin. Lainaamoon ostetaan jäsenyys, ja tämän jälkeen vaatteita voi lainata vaikkapa joka viikko. Jäsenyysmalleja on useita, ja ne kestävät yleensä kuusi kuukautta kerrallaan, mutta myös lyhyempi jäsenyys on mahdollinen. Vaatelainaamoa pyörittävät Liisa Jokinen ja Hertta Päivärinta. Molemmat työskentelevät toimittajina, ja lisäksi Jokinen tunnetaan Hel-Looks -tyylisivuston perustajana. Ajatus Vaatelainaamoon syttyi länsinaapurin esimerkistä.

– Liisa oli nähnyt Ruotsissa vaatelainaamoja. Mietimme, että vaatteiden lainaamo olisi kiva idea ja jotain sellaista, mitä itse haluaisi käyttää. Meillä oli molemmilla hyvät kontaktit suomalaisiin suunnittelijoihin, joilta pyysimme vaatteita lainaamoon, Hertta Päivärinta kertoo.

– Vaatelainaamo toimii sponsoriperiaatteella, eli kaikki vaatemerkit antavat vaatteet Vaatelainaamon käyttöön. Vastineeksi he saavat näkyvyyttä vaatteilleen, hän jatkaa.

Vaatelainaamo on toiminut nyt kaksi ja puoli vuotta, ja nykyisin sen toimipiste sijaitsee Helsingin Kiseleffin talossa.

Vaate on lainaajan vastuulla

Everett Collection/Shutterstock

Vaatelainaamossa on tällä hetkellä vaatteita noin 40–50 eri suomalaismerkiltä. Rekeiltä löytyy muun muassa Ivana Helsingin ja Samujin vaatteita. Ajatus suuresta, jaetusta designer-vaatekaapista on houkutteleva. Mutta mitä tapahtuu silloin, jos lainaa monen sadan euron vaatteen ja sen päälle lentääkin juhlissa punaviinit? Päivärinta sanoo, että asiakas on vastuussa vaatteesta.

– Joskus sattuu tietysti vahinkoja. Lainaaja joutuu lunastamaan vaatteen itselleen, jos se on näkyvästi tärveltynyt. Tämä on kuitenkin aika harvinaista. Kyllä me naiset osaamme pitää omistakin vaatteistamme aika hyvää huolta, Päivärinta toteaa.

Tuotteet pitää palauttaa täysin huollettuina. Suuri osa lainaamon vaatteista vaatii pesulapesun.

Vaatelainaamon vaatteet sopivat arkeen

Vaatteita lainataan esimerkiksi erilaisiin erityistilaisuuksiin. Päivärinta ei ainakaan tiedä, että Tampereen itsenäisyyspäivän vastaanotolle olisi menossa heidän vaatteitaan. Vaatelainaamo eroaa perinteisistä pukuvuokraamoista juuri sillä tavalla, ettei valikoimasta löydy iltapukuja.Valikoimaan ei kuulu myöskään todella tavallisia vaatteita kuten farkkuja ja t-paitoja.

– Vaatelainaamon toiminta perustuu trendien seuraamiseen. Emme näe, että arki- ja juhlapukeutumisessa pitäisi olla kovin suurta eroa, vaan vaatteemme sopivat molempiin.

Lainaamon vaatteissa on Päivärinnan mukaan aina jokin erityinen juju, joka tekee niistä erityisiä ja massasta poikkeavia. Omistajat valitsevat osan lainaamon vaatteista, mutta Vaatelainaamo on tyytyväinen kaikista niistä vaatteista, joita he ovat saaneet suomalaisilta brändeiltä.

– Mukaan valitut brändit ovat niin hyviä, että kaikki heidän vaatteensa sopivat meille, Päivärinta sanoo.

Lainaamon vaatteita päivitetään ajan hengen mukaisiksi, ja välillä osa vaatteista päätyy myyntirekeille. Ajattomimmat vaatteet kuitenkin pysyvät Vaatelainaamon valikoimissa pitkään.

Emmi Maaranen, emmi.maaranen(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Huippuvinkit verkkokirppareille niin ostajille kuin myyjillekin: "Parhaat herkut ostetaan minuuteissa"Vintage-vaatteiden persoonallisuus kiehtoo: Asiantuntijat jakavat vinkit nettishoppailuun ja kertovat, mikä vintagessa on nyt pinnallaKatri muutti ostokäytöksensä ja lainaa arkivaatteita kahden viikon välein: "Nyt ei tarvitse miettiä tuleeko vaatetta käytettyä monta vuotta"Äitien merkkivaatemanian yllättävä sivujuonne – suomalaisvaatteista liikkuu jopa piraattiversioita: "Olemme luoneet jotain suurta ja merkittävää"Facebook-kirppareilla liikkuu satoja miljoonia euroja – käytetystä lastenvaatteesta maksetaan jopa kolminkertainen hintaUudet suomalaiset lastenvaatemerkit suosiossa: "Sosiaalisen median vaikutus valtava"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • Eilen17:43
    Ravintolat

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat

  • Eilen15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • Eilen14:31
    Painonhallinta

    Nukutko sopivasti? Tietty määrä unta mahdollistaa parhaan tuloksen painonpudotuksessa

  • Eilen11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?