Vaarallinen syöpä yleistyy vauhdilla – näin pienennät riskiä sairastua!
Melanooma on ihosyövistä vaarallisin, johon sairastumisten odotetaan puolitoistakertaistuvan lähivuosina.
Vuonna 2012 uusia tapauksia todettiin 1322, joista niukka enemmistö miehillä. Vuoteen 2020 mennessä sairastuneita arvioidaan olevan noin 2000 vuosittain. Melanooman uskotaan yleistyvän erityisesti yli 65-vuotiailla (etenkin miehillä) ja alle 65-vuotiailla naisilla. Se on myös yksi nuorten naisten yleisimmistä syövistä.
Syy sairastumisiin on aurinkokäyttäytymisessä. Arvioiden mukaan jopa 95 prosenttia tapauksista olisi ehkäistävissä paremmalla auringolta suojautumisella. Auringossa poltettu iho tai äkillinen suuri annostus UV-säteilyä esimerkiksi loman aikana voi kostautua vasta vuosien, jopa vuosikymmentenkin päästä syöpänä. Erityisen haitallista on lapsuuden ja nuoruuden aikana syntyneet polttamat.
Keski-ikäisten naisten sairastumista melanoomaan muita useammin voisi selittää se, että he ovat olivat nuoria 80-ja 90-luvuilla, kun voimakas rusketus oli muotia ja matkailu etelän aurinkoon ja solariumit yleistyivät.
Väestön ikääntyminen selittää sen, miksi yhä useampi yli 65-vuotias sairastuu.
Melanooma lähettää jo varhaisessa vaiheessa etäpesäkkeitä, ja on siksi ihosyövistä vaarallisin. Etäpesäkkeitä lähettäneen taudin hoitotulokset ovat edelleenkin huonoja, vaikka kuolleisuuden odotetaankin vähenevän. Noin joka viidennellä potilaalla melanooma uusiutuu.
Vuonna 2012 melanoomaan kuoli 209 ihmistä, 128 miestä ja 81 naista. Kaiken kaikkiaan sairastuneista viiden vuoden päästä on elossa noin 90 prosenttia.
Lähde Syöpäjärjestöt/ ylilääkäri Liisa Pylkkänen
Melanoomapotilas käännytettiin kotiin terveenä
Mikael Englundin oma epäily sai poistattamaan ikävän näköisen ihomuutoksen. Mikaelin havahduttava tarina kerrottiin Huomenta Suomessa viime kesänä – katso!
Uusimmat
-
07:50
ISW: Todisteiden, järkeilyn ja retoriikan perusteella Venäjä vaurioitti Kahovkan patoa – MTV seuraa sotaa
-
07:31
HIFK hankki kohutun NHL-superlupauksen – Ville Peltonen näkee Aron Kiviharjussa, 17, hyvin harvinaisia piirteitä
-
07:29
Brasilian maajoukkue ryhtyy historialliseen tempaukseen – muutos tulee huomattavaksi
-
07:23
Pikku Kakkoselta koskettava muistoteksti edesmennelle Jaakko Loukkolalle: "Jäämme kaipaamaan sinua"
-
07:22
Tätä salaattia ei kannata ostaa valmiina kaupasta! Kari Aihisen hittiohjeella teet edullisen version helposti
-
06:45
Jokerien paluu herätti fanit: hurja startti kausikorttien ja osakkeiden myyntiin – "Hyvältä näyttää"
-
06:40
Uudisasuntoja kaupataan nyt hurjilla kampanjoilla – rakennusjätti lupaa maksaa ostajan kaikki vastikekulut ensimmäiseltä kahdelta vuodelta
-
06:32
James Mayn tallissa on yksi auto, josta hän ei luopuisi – MTV:n haastattelussa "Kapteeni Hidas"
-
06:32
SM-liigan johdossa on osaamisvaje, sanoo Petteri Sihvonen – näihin miehiin osoittaa syyttävä sormi: "Miten he voisivat ymmärtää ja osata?"
-
06:29
Tutkija: Kremlin aloittama uusi aikakausi on kylmääkin sotaa vaarallisempi – "Vaikka Ukraina valtaisi alueensa, sota jatkuisi"
-
06:16
Tämän takia Ron DeSantis hyökkää opettajia, vähemmistöjä ja liberaaleja vastaan – "Hänellä on hyvät mahdollisuudet"
-
06:15
Pahamaineisessa kilpailussa tapahtui uusi kuolinonnettomuus
-
05:59
Nainen väitti joutuneensa satunnaisen yllätyshyökkäyksen uhriksi alikulkutunnelissa – toinen selitys paljastui oikeudessa
-
05:50
Yli puolet tekisi laittomista lakoista tuntuvasti kalliimpia järjestäjilleen
-
05:40
Orpo kiri Kataisen kiinni ja hätätilahallitus häämöttää: "Ei tunnu missään"
-
05:33
Anna-Katri on ensimmäinen suomalaisnainen, joka on käynyt kaikissa maailman maissa: "Itkuhan siinä nousi pintaan"
-
05:19
Ilmastonmuutos uhkaa sekä Saimaan että Itämeren norppia
-
05:14
Venäjällä ainakin 29 on kuollut juotuaan siideriä, jossa uskotaan olleen metanolia
-
22:57
Taidemaalari Françoise Gilot on kuollut 101-vuotiaana – tunnettiin Picasson muusana
-
22:54
Valtaisa veto! Viivi Lehikoinen juoksi upeasti Suomen ennätyksen
-
Lataa lisää