Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutissuomalainen: Yksikään tutkija ei ole pyytänyt Tiitisen listaa nähtäväkseen

Lehtikuva
Julkaistu 02.12.2017 05:07

MTV UUTISET-STT

Yksikään tutkija ei ole pyytänyt niin kutsuttua Tiitisen listaa nähtäväkseen, vaikka lista on ollut saatavissa tutkimuskäyttöön jo yli kaksi vuotta, kertoo Uutissuomalainen.

Asian vahvistaa Uutissuomalaisen mukaan viestintäasiantuntija Verna Leinonen Suojelupoliisista. Listan on vuodesta 2015 alkaen voinut saada tietyin ehdoin tutkimuskäyttöön.

Tiitisen listaksi kutsutaan suojelupoliisin vuonna 1990 haltuunsa saamaa listaa 18 suomalaisesta, joilla on epäilty olleen yhteyksiä entisen Itä-Saksan turvallisuuspalveluun Stasiin. Ketään heistä ei ole tutkittu tai syytetty vakoilusta epäiltynä.

Lista sai nimensä tuolloin suojelupoliisin päällikkönä toimineen Seppo Tiitisen mukaan.

Tutkijoiden vähäinen kiinnostus kohuttua listaa kohtaan herättää Uutissuomalaisen mukaan ihmetystä myös heissä itsessään.

– Kyllä tämä oli minulle yllätys. Olisin kuvitellut, että olisi pyydetty, koska tutkimusjulkaisuja kylmän sodan ajasta on tullut, sanoo Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä.

Jokisipilän mukaan raskas ja säädelty lupaprosessi on saattanut vähentää tutkijoiden kiinnostusta listaa kohtaan.

Lisää aiheesta:

Mistä mystisessä Tiitisen listassa on kyse? Tässä vastaukset olennaisiin kysymyksiinSisäministeri Rantanen suhtautuu varovaisen myönteisesti Tiitisen listan julkaisuun: "Voisi olla ihan asiallista"HS kertoo uutta tietoa salaisesta Tiitisen listasta: Listalla on myös tutkijoitaSupo ei luovuta Tiitisen listaa tutkimuskäyttöön – lupa kuitenkin muuhun aineistoon Stasi-yhteistyöstäHS: Yli 10 vuotta Stasia tutkinut dosentti Kimmo Elo pyysi Tiitisen listaa Supolta tutkittavaksiSupon Pelttari: Tiitisen listasta tehty tutkimuslupahakemus – tulevatko nimet lopulta julki?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • 05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • 05:22
    Pysäköinninvalvonta

    Kuopiossa annetut parkkimaksut hämmensivät: Veloittajana Raision kaupunki

  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita