Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uupunut uimari oli avannossa 8 minuuttia – MTV selvitti onnettomuudet talviuinneissa

Kokenut avantouimari lähti pidemmälle kuin aiemmin ja uupui kesken matkan. Kuvituskuva.
Kokenut avantouimari lähti pidemmälle kuin aiemmin ja uupui kesken matkan. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 09.11.2025 08:20
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

MTV Uutiset kävi läpi viime vuosina tapahtuneet vaaratilanteet, loukkaantumiset ja kuolemantapaukset talviuinnin yhteydessä.

Kokenut talviuimari joutui joulukuussa 2021 kiperään tilanteeseen avantouintireissullaan Imatralla.

Uimari lähti uimaan uimahallin yhteydessä olevaan avantoon, kuten oli useita kertoja aikaisemminkin tehnyt. Tällä kertaa hän päätti kuitenkin uida aiempaa pidemmälle.

Paluumatkalla uimari huomasi voimiensa ehtyvän ja ryhtyi huutamaan apua.

Onnettomuudet usein liukastumisia

MTV Uutiset kävi läpi viime vuosina tapahtuneet vaaratilanteet, loukkaantumiset ja kuolemantapaukset talviuinnin yhteydessä.

Tässä jutussa käydään läpi muutamia tapauksia tarkemmin.

Suurin osa turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesille ilmoitetuista tapauksista liittyy avantopaikan liukkauteen tai merkitsemättä jättämiseen, mutta vakaviakin onnettomuuksia ja kuolemantapauksia on sattunut.

Talviuintipaikkojen turvallisuuteen sovelletaan kulutuspalvelulakia. Talviuintipaikkoja ylläpitävät tyypillisesti kunnat, talviuintiseurat tai muut harrastusporukat yhteisvastuullisesti.

Laitosmies kuuli avunhuudot

Imatran tapauksessa uupuneen avantouimarin pelasti sattumalta ulkona ollut uimahallin laitosmies.

Hän kuuli uupuneen uimarin avunhuudot ja ryhtyi välittömästi pelastamaan uimaria. Samalla niin ikään ulkona ollut siivooja lähti sisälle hälyttämään lisäväkeä.

Laitosmies heitti ensin pelastusrenkaan uimarille, jonka jälkeen hän lähti myös itse uimaan kohti uimaria. Paikalle saapui myös kolmas henkilö, jota laitosmies ohjeisti ottamaan pitkän pelastuskepin ja auttamaan sillä uimaria.

Laitosmies ja kolmas henkilö saivat uimarin kolmessa minuutissa pois vedestä. Uimahallin kameravalvonnan mukaan uimari oli ehtinyt olemaan vedessä yhteensä jopa kahdeksan minuuttia. 

1.03371682

Uinninvalvoja havaitsi tilanteen vasta siinä vaiheessa, kun uimari ja laitosmies nousivat pois vedestä. Hän oli ollut koko tapahtuma-ajan kierroksella ja palannut vasta tuolloin valvontakameroiden äärelle.

Uimari ja hänen pelastuksessaan auttaneet henkilöt menivät uimahalliin lämmittelemään ja odottelemaan ambulanssia. 

Uimaria ei tarvinnut viedä ensihoidon tarkastuksen jälkeen jatkohoitoon, vaan hänet ohjattiin lämmittelemään saunaan.

Jään reunasta haavoja kasvoihin ja kaulaan

Talviuimari sai avannossa uidessaan kaulaansa haavoja jäästä Tampereella joulukuussa 2018. 

Hän oli uinut päin jään reunaa.  Havaintojen mukaan avanto oli huonosti valaistu, ja jää oli ohutta. Jäätä oli vaikea nähdä tummassa vedessä.

Myös edellä mainitun uimarin kaveri sai terävästä jään reunasta haavoja kasvoihin.

Avannoissa käytetyt virtauspumput ja muut laitteet voivat tehdä avannon jään reunasta terävän, jolloin kylmään ihoon voi syntyä helposti verta vuotava haava.

Niin ikään Tampereella sattui muutama vuosi myöhemmin, helmikuussa 2023, tapaus, jossa luistelija oli pudota Näsijärvellä avantoon.

AOP Järvi jäässä järven jää avanto jäihin hukkuminen

Luistelija kaatui ensin Näsijärvellä luistellessaan merkkaamattomaan railoon. Luistelija oli varautunut otsalampulla, joten hän arveli, että railon merkkaus olisi riittänyt sen huomioimiseen. 

Rantaan päin lähtiessä luistelija ehti jo huokaista helpotuksesta, kunnes eteen tuli suuri avanto. Luistelija ei tätä huomannut ja hän kastui.

Railoon kaatuminen rikkoi luistelijan puhelimen. 

Tampereen kaupungin Tukesille antaman selvityksen mukaan avantoalue on ollut helmikuun 2023 alussa ollut merkattuna lippusiimoilla ja aurausviitoilla.

Liukastumisia portaissa

Tukesille ilmoitetuissa tapauksissa korostuu erilaiset liukastumiset. 

Uimarit ovat liukastelleet niin pukuhuoneissa, kulkureiteillä avantoon ja portaissa avantoon.

Eräs liukastuminen tapahtui Tampereen Hervannassa marraskuussa 2020, kun nainen nousi avannosta ja hänen jalkansa lipsahti uimaportaissa. 

Uimarin jalka jäi porrasaskelman taakse jumiin, niin ettei hän saanut sitä itse sieltä pois. Muut paikalla olleet uimarit eivät pystyneet auttamaan naisen jalan kanssa, mutta hälyttivät paikalle apua ja toivat uimarille vaatteita.

1.03574265

Pelastuslaitos saapui paikalle auttamaan kiipeliin jäänyttä uimaria. Vaikka pelastuslaitoksen yksikön matka ei ollut pitkä, uimari kuitenkin valitteli jo kylmettymistä. Pelastajat auttoivat naista ja saivat naisen jalan taipumaan niin, ettei avantopaikan portaita tarvinnut rikkoa.

Myöhemmin onnettomuuden syyksi osoittautui se, että uintipaikan vanhat tikkaat olivat liian jyrkät, lähes pystysuorat. Tapauksen jälkeen paikalle asennettiin uudet, loivemmat laituritikkaat.

Kaksi kuolemantapausta

Vuosina 2023-2024 on sattunut kaksi kuolemantapausta liittyen avantoihin. Kuvausten perusteella henkilöt eivät olleet kuitenkaan uimassa, vaan he löytyivät ulkovaatteet päällä. 

Sivullinen löysi ruumiin avannosta joulukuussa 2023 Espoon Matinkylän talviuintipaikalta. Ruumiilla oli ulkovaatetus. Tukesin tietojen perusteella avanto oli valaistu ja merkattu jäälläkulkijoita varten. Avannon kulkureitillä myös liukkautta oli pyritty torjumaan suolalla, hiekalla ja jäänestoaineella.

Tammikuussa 2024 talviuimari löysi avannosta ruumiin Järvenpään Tervanokan uintipaikalta. 

Vainajalla oli ulkovaatteet päällä löytöhetkellä. Tukesin mukaan tämäkin paikka oli valaistu ja merkattu lippusiimalla jäälläkulkijoita varten.

Myöskään liukastumista ei pidetty todennäköisenä, sillä laituri oli sula onnettomuuden aikaan.

Lue myös: Köysi kaulan ympäri ja reisiluu murtui – tällaisia benjiturmia Suomessa tapahtuu

Näin pelastaudut jäistä – putosimme hyiseen mereen puolestasi

Onko keuhko- tai sydänsairaus este avantouinnille?

Asiantuntija putosi jäihin suorassa lähetyksessä – kertoo, mikä tuttu uskomus ei pidäkään paikkaansa: "Väärä luulo"

Vaikuttava lista: Syyt, joiden vuoksi avantouintia kannattaa kokeilla – "Kyllä se on sen arvoista"

Lisää aiheesta:

Useita hengenvaarallisia tilanteita uimarannoilla – poliisilla on vanhemmille viestiYlitöihin jäänyt uimavalvoja Marko ryntäsi elvyttämään vedestä elottomana löytynyttä lasta – "Hyppäsin ikkunasta ulos"Jäärataa tehnyt työkone upposi hyiseen veteen Tampereella – ratamestari Pekka, 70, kertoo pelastumisestaanSivullisten ripeä yhteistyö pelasti hukkuvan naisen Helsingissä: "Naista ei olisi pystynyt yksin nostamaan kuivalle maalle" – toimi näin, jos havaitset veden varaan joutuneenFredrikin kalareissu sai kohtalokkaan käänteen: pelasti jäihin vajonneen pilkkijän lähes varmalta kuolemalta – "Jälkikäteen tuli kyllä tärinä"Jäihin pudonneen pariskunnan pelastaneet pilkkijät Mikko ja Tommi palkitaan teostaan – ”Heidän lähtönsä oli lähellä”
AvantouintiTurvallisuusKotimaa
Talviuintipaikkoja ylläpitävät tyypillisesti kunnat, talviuintiseurat tai muut harrastusporukat yhteisvastuullisesti. Kuvituskuva.Tiina Kuvaja/All Over Press
Railo ja avanto aiheuttivat vaaratilanteen luistelijalle Näsijärvellä. Kuvituskuva.All Over Press
Myös liukastuminen on tyypillinen onnettomuus avantouinnissa.Kaisa Siren / All Over Press Finland

Tuoreimmat aiheesta

Avantouinti
  • 7.4.20:14
    Kuolemantapaukset

    Kuopiossa löytyi ruumis avannosta

  • 12.3.18:17
    Viiden jälkeen

    Maailmanennätysmies Olavi sukelsi jään alla 107 metriä – "Täydellinen maksimi"

  • 21.1.06:05
    Sauna

    Suomalaisista löylyistä 108 dollaria? Kallis saunabuumi valtaa nyt Yhdysvaltoja

  • 25.12.202410:33
    Cristiano Ronaldo

    Cristiano Ronaldo räväytti Lapissa – moni suomalainenkin kalpenisi tämän rinnalla

  • 08.12.202411:41
    Itsenäisyyspäivä

    Hyvää suomalaisen musiikin päivää! Tältä kuulostaa Sibeliuksen Finlandia avannosta laulettuna