Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailmanennätysmies Olavi sukelsi jään alla 107 metriä – "Täydellinen maksimi"

1:25Maailmanennätysmies Olavi sukelsi jään alla 107 metriä – "Täydellinen maksimi"Video: Hurja ennätys Laukaan Siikajärvellä.
Julkaistu 12.03.2025 18:17
Toimittajan kuva

Tino Vanhanen

tino.vanhanen@mtv.fi

Suomalainen perheenisä rikkoi jään alla sukeltamisen maailmanennätyksen.

Olavi Paananen, 44, saattaa vaikuttaa monilta osin ihan tavalliselta mieheltä, kunnes selviää, että pian hänen nimensä komeilee Guinnessin ennätysten kirjassa.

Paanasesta, joka pitää hallussaan myös vapaasukelluksen Suomen ennätystä, tuli viime viikonloppuna jään alla sukeltamisen uusi maailmanennätysmies. Uskomaton suoritus nähtiin 8. maaliskuuta Laukaan Siikajärvellä, Guinnessin ennätysten kirjan virallisen valvojan silmien alla.

Harjoittelu alkoi uimahallien kylmäaltaista, joissa Paananen kertoo istuneensa jopa 15 minuuttia kerrallaan. Samalla hän pidätti hengitystään muutaman minuutin ajan.

Seuraava askel oli jään alla sukeltaminen, ilman uimista. Sitä Paananen harjoitteli Espoossa kaverinsa avustuksella. Hän alleviivaa, että kyseessä on varsin vaarallinen laji, joka vaatii asianmukaiset turva- sekä pelastusjärjestelyt.

Vuosien harjoittelu kulminoitui lopulta ennätysyritykseen. Hermostuneisuus ja täysin uudenlainen jännitys oli vahvasti läsnä Paanasen mielessä, kun historiallinen suoritus lähestyi.

– Huomasin, että stressaa selkeästi (normaalia) enemmän. Paikalla oli noin 30 ihmistä ja kaikki katsoivat minua. Tiesin myös, että sukellus on minulle täydellinen maksimi, kahden lapsen isä kertoo MTV:lle.

Yhtäkkiä Paanasen mieli tyhjeni täysin. Perusasiatkin unohtuivat kertaheitolla.

– Mietin, että kummin päin laitan turvanarun kiinni köyteen. Piti kysyä turvasukeltajalta, että kummin päin käännän tästä. Sen selvempää asiaa ei ole, Paananen kertaa hämmentävää tilannetta.

Suorituksen aikana ajatukset voivat olla hyvinkin negatiivisia, joten Paananen kertoo miettivänsä ainoastaan hyvin yksinkertaisia asioita. Loppua kohden, kun happi alkaa loppua, hän kuvittelee itsensä jo iloisena maalissa.

Lopulta ei tarvinnut enää kuvitella. Paananen sukelsi jään alla käsittämättömät 107 metriä ja nousi vedestä kaikkensa antaneena, mutta hyvin onnellisena. Sveitsiläisen Peter Colatin viime vuonna tekemä ennätys rikkoutui 75 sentillä.

– Elämäni vaikein sukellus, joka tuntui samalla kaikista parhaimmalta. Minulla oli niin mahtava tiimi ympärillä. Me tehtiin se yhdessä ja meillä oli hyvät bileet sen jälkeen.
 

Lisää aiheesta:

Kaapon harrastuksesta soitetaan usein hätäkeskukseen – "Se on pakko tehdä sillalta tai kallionkielekkeeltä"Rian teki erikoisen maailmanennätyksen: Tältä näyttää nakupellen laskuvarjohyppyMaailmanennätys! Suomalainen Johanna Nordblad sukelsi 103 metriä jään alla pelkässä uimapuvussa ja ilman räpylöitäEspoolaisen nuorukaisen huikea avantotempaus saa kylmän hien katsojan niskaan: "Terveisiä vaan äidille, hän ei ole hirveän innoissaan" Pähkähullu ennätysyritys alkoi: Sami aikoo istua hurjasti kieppuvassa huvipuistolaitteessa 51 tuntia – "Jos tehdään, tehdään kunnolla"Johanna, 40, meinasi menettää jalkansa onnettomuudessa – sukellus arktisen jään alle pelasti
Viiden jälkeenAvantouintiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Viiden jälkeen
  • 06:17
    Henkirikokset

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • Eilen14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • to19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • to16:30
    Miss Universum

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus

  • to06:34
    Nukkuminen

    Tingitkö yöunistasi? Ei kannattaisi – tätä kaikkea univaje voi aiheuttaa