Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päivä selvillä – uudet iPhonet julkistetaan todennäköisesti 7. syyskuuta

Julkaistu 13.08.2016 17:56
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Apple julkistaa uudet iPhonensa todennäköisesti 7. syyskuuta eli keskiviikkona tasan neljän viikon kuluttua.

Näin raportoi MacBook Pron uudistumiskatsauksensa yhteydessä sekä erikseen myös twiittaa Bloombergin Mark Gurman, joka on viime vuosina tullut tunnetuksi aiemman työpaikkansa 9to5Macin riveissä luotettavana Applen suunnitelmien paljastajana.

Applelta odotetaan kahta uutta iPhone-mallia. 4,7 tuuman malli on nähty jo kattavasti vuotokuvissa ja myös videolla. 5,5 tuuman malli puolestaan on saamassa uuden kaksoiskameran. Molemmat säilyvät ulkoisesti nykyisten iPhone 6s -mallien linjoilla pienin muutoksin, jotka liittyvät kameroihin sekä poistuviin kuulokeliitäntään ja taka-antennijuoviin.

Uutuuksien tarkka mallinimi ei ole vielä paljastunut. Loogisesti seuraavana vuorossa oleva iPhone 7 ei huhutusti olisi Applen valinta. iPhone 6SE on yksi vaihtoehto.

Teknisesti kamerapäivitysten ohella iPhoneihin odotetaan Macien Force Touch -taso-ohjainta vastaavaa tekniikkaa kotinäppäimeen, mahdollisia päivityksiä näyttötekniikkaan sekä luonnollisesti uutta tehokkaampaa järjestelmäpiiriä ja yhteyksiä. Lisäksi RAM-muisti voi kasvaa kolmeen gigatavuun ja malliston avausmalli tarjota 32 gigatavua tallennusmuistia.

Aiemmin raportoidusti ja julkistustilaisuuden päivämäärään sopien ensimmäisillä uusilla markkinoille iPhone-toimitusten odotetaan alkavan 16. syyskuuta ennakkotilausten alkaessa viikkoa aiemmin. Suomessa iPhonet on perinteisesti viime vuosina nähty parin viikon sisällä ensimmäisten markkinoiden jälkeen.

Lisää aiheesta:

Applelta tulossa pian uutuuskimara: kolme iPhonea, uudet Apple Watchit ja Apple TVTiedot vahvistuvat: Apple on poistamassa iPhonesta kotinäppäimenHuhu: iPhone 7:n odotetaan tulevan 256 gigatavun muistillaVuoto: Tässä on seuraava iPhone – ensi kertaa kuvissa virrat päälläHuhu: Kolme puhelinmallia tulossa – ”iPhone 7:n tuotanto jo alkanut”Esimakua uudesta, pienestä iPhonesta – suojakuorista vuoti kuvia
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • ti19:16
    Elektroniikka

    Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelin

  • 17.11.11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 15.11.17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"

  • 4.11.05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa