Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Uuden-Seelannin avokadopula toi rikosaallon – varkaat iskevät öisin ja organisoidusti

Lehtikuva
Julkaistu 15.06.2016 13:51

MTV UUTISET

Huono sato on johtanut ryöstöihin viljelmillä ja huippuhintoihin kaupoissa. Maan avokadoalan pääjohtaja uskoo tilanteen helpottavan pian.

Tammikuun jälkeen saarivaltiossa on raportoitu liki 40 suuren luokan avokadoryöstöä ja viranomaiset uskovat, että paljon enemmän on jäänyt raportoimatta, raportoi The Guardian -lehti.

Poliisin mukaan avokadovarkaudet tehdään öisin ja organisoidusti. Uuden-Seelannin avokadoalan pääjohtaja Jen Scoular kertoo, että kasvattajat ovat asentaneet nyt hälytyslaitteita ja liiketunnistusvaloja pitääkseen varkaat loitolla.

– Varastetuissa avokadoissa on riskinsä: ne voivat olla raakoja ja vasta äskettäin suihkutettuja suoja-aineilla, lisää konstaapeli Aaron Fraser Waihin poliisista.

– Ahneus kuitenkin tuntuu ylittävän mahdolliset riskit, hän lisää.

Avokadot ovat Uudessa-Seelannissa kalliita, 3-4 euroa kappaleelta ja viime vuoden huono sato sekä avokadon jyrkästi kasvanut suosio ovat johtaneet pulaan. Ennen lähinnä vientiin tarkoitetuilla avokadoilla on kasvavat kotimarkkinat.

Maan avokadotuottajat kertovat, että tilanteen pitäisi helpottua kun maan oma sato valmistuu lähiviikkoina.

Ulkomaat

Lisää aiheesta:

Tervettä elämää symboloivalla avokadolla pimeä puoli – taustalla kiristystä, sieppauksia ja joukkomurhia: "Magneetti rikollisille, jotka etsivät suuria tuloja" Jopa neljä avokadorekkalastia joutuu päivittäin varkauden kohteeksi Meksikossa – avokadopoliisitkaan eivät pysäyttäneet rikollisuuttaAustralian mansikkasabotaasi laajeni hedelmiin, neulatapauksia jo yli 100 – hallitus rinnastaa kiusanteon terrorismiinKamala mansikkasabotaasi ei laannu, nyt jo yli 100 tapausta – Pääministeri jyrähtää: "Tulemme perääsi ja rankaisemme kaikin keinoin"Neuloja sisältäviä mansikoita löydetty jo kuudesta osavaltiosta Australiassa – Terveysministeri tuomitsee sabotaasin: "Hyökkäys kansaa vastaan"Rusinapullasta ylellisyystuote? Leipomoita uhkaa maailmanlaajuinen rusinapula

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:56
    Israel

    14 maata tuomitsi Israelin siirtokuntien laajentamisen Länsirannalla

  • 20:19
    Trumpin Yhdysvallat

    Yhdysvallat asetti viisumikieltoon teknologiajättien valtaa suitsineita – joukossa entinen EU-komissaari

  • 19:17
    Moskova

    Kolme kuoli autoräjähdyksessä Moskovassa – Kyiv Post: Ukraina ilmoittautui tekijäksi

  • 12:07
    Ukrainan sota

    Venäjä vastasi rauhansuunnitelmaan

  • 10:53
    Greta Thunberg

    Greta Thunberg pidätettiin – tuki terroristijärjestöä