Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Australian mansikkasabotaasi laajeni hedelmiin, neulatapauksia jo yli 100 – hallitus rinnastaa kiusanteon terrorismiin

1:19Neulatapauksia Australiassa jo yli sata
Julkaistu 21.09.2018 22:34

MTV UUTISET

Australiassa mansikoiden neulasabotaasi on laajentunut myös hedelmiin, kun neuloja on löydetty myös mangoista ja omenoista. Kiusantekijöitä yritetään nyt jäljittää entistä kiivaammin.

Viime viikolla käynnistynyt kiusanteko, suoranainen sabotaasi, on laajentunut Australiassa mansikoista hedelmiin. Tapauksia on kirjattu eri puolilla maata jo yli sata. Uusimpana neuloja on löytynyt mangoista, banaaneista ja omenoista.

Käytössä jo metallinpaljastimet

Osa viljelijöistä yrittää tarkistaa tuotteitaan jopa metallinpaljastimilla, mutta rekkalasteittain marjoja on kärrätty myös kaatopaikalla.

Viranomaisille kiusanteot alkaisivat riittää.

– Tämä on hyvin vakava tapaus, ja käsittelemme sitä myös sellaisena. Jokaisella, joka syyllistyy tällaiseen toimintaan, on suuri todennäköisyys päätyä vankilaan hyvin, hyvin pitkäksi ajaksi. Minun neuvoni sille, joka pohtii tämäntyyppistä tyhmää, rikollista toimintaa, on miettiä uudelleen, Australian Pohjoisterritorion poliisin apulaispäällikkö Grant Nicholls sanoo.

Maan hallitus rinnastaa teot terrorismiin ja on päättänyt muun muassa koventaa rangaituksia. Se aikoo nostaa maksimirangaistuksen elintarvikkeiden mainpuloinnista 15 vuoteen. Tekijän löytämisestä on luvattu myös 100 000 Australian dollarin vihjepalkkio.

Lisää aiheesta:

Neulaskandaali laajenee Australiassa: nyt myös mangosta löytyi neulaAustralian mansikkasabotaasi ei laannu: Suuri kauppaketju vetää ompelutarvikkeita pois myynnistä, neuloja löydetty myös hedelmistäKamala mansikkasabotaasi ei laannu, nyt jo yli 100 tapausta – Pääministeri jyrähtää: "Tulemme perääsi ja rankaisemme kaikin keinoin"Pelottava mansikkasabotaasi syvenee – nyt neuloja löydetty banaanista ja omenastaNeuloja sisältäviä mansikoita löydetty jo kuudesta osavaltiosta Australiassa – Terveysministeri tuomitsee sabotaasin: "Hyökkäys kansaa vastaan"Australiaa piinaa outo ilmiö: Tuoreisiin mansikoihin piilotetut neulat vieneet yhden jo sairaalaan – valtio kehottaa halkaisemaan marjat
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiinan taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • 05:45
    Oikeudenkäynnit

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • 05:39
    Nato

    Naton alukset Suomenlahdella: Kaksi tehtävää