Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

USU: Näin kovaa on nyt ajettava, että peltipoliisi välähtää – noin puoleen tolpista tehty iso muutos

1:34Suomeen uusia peltipoliiseja – näin ne toimivatTiedätkö, miten peltipoliisi toimii? Katso videolta!
Julkaistu 14.09.2023 13:00

STT

Uutissuomalainen kertoo poliisin automaattisiin nopeusvalvontakameroihin tulleesta muutoksesta. Enää kolmisenkymmentä kameraa kuvaa alempia ylinopeuksia.

Noin puolet Suomessa päällä olevista poliisin tolppakameroista käräyttää vasta varsin isosta ylinopeudesta. Nämä kamerat kuvaavat ajokin vasta sitten, kun ylinopeutta on vähintään 21 kilometriä tunnissa eli päiväsakkokynnys ylittyy.

Ylinopeuksien puuttumiskynnystä nostamalla on voitu vähentää työkuormaa poliisin liikenneturvallisuuskeskuksessa, kertoo Helsingin poliisin liikennevalvontatoiminnon johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein Uutissuomalaiselle. Keskus käsittelee tolppakameroiden kuvat ja lähettää niiden perusteella seuraamuksen ajoneuvon haltijalle.

– Puuttumiskynnystä muutetaan säännöllisesti sen perusteella, kuinka paljon liikenneturvallisuuskeskuksessa on henkilökuntaa, Pasterstein lisää.

Lue myös: Kovasta ylinopeudesta voi selvitä ilman seurauksia: Tieliikennelain porsaanreikä tukitaan

Suomessa on yli tuhat tolppakameraa, joissa poliisi kierrättää kameroita. Samanaikaisesti päällä on tolpissa keskimäärin noin 70 kameraa. Nyt ilmeni, että niistä noin 35 kuvaa sakkonopeuksien ohella myös alempia ylinopeuksia. Nämä lievemmät rikkeet tuovat joko liikennevirhemaksun tai huomautuksen.

Tolppakameroille uusia tehtäviä?

Liikenneturvallisuuskeskus pystyi viime vuonna käsittelemään noin 130 000 ylinopeustapausta. Määrään vaikutti vuonna 2020 voimaan tullut tieliikennelain uudistus. Siihen liittynyt tietojärjestelmän muutos hidasti seuraamusten käsittelyä, ja keskuksen työntekijöitä on ollut Uutissuomalaisen mukaan myös sidottuna muihin töihin.

Poliisihallituksesta kerrottiin heinäkuussa STT:lle, että poliisi valmistelee tolppakameroilla tehtävän liikennevalvonnan laajentamista. Ylinopeuksien lisäksi peltipoliiseilla pyritään vastedes kuvaamaan kännykän käyttöä, liian lähellä toista ajokkia ajamista sekä turvavyön käytöstä laistamista.

Poliisitarkastaja Heikki Ihalainen sanoi tuolloin, että peltipoliisien entistä monipuolisempi käyttö on valmisteilla uudemman mallisiin tolppakameroihin. Niitä on Suomen maanteillä nykyisin noin 300.

Lue myös: Kuljettaja teki viisi rikettä 200 metrin matkalla: "Kertoi, ettei tunne kaikkia liikennesääntöjä"

AutotLifestyle

Lisää aiheesta:

Poliisi haluaisi peltipoliisien käräyttävän myös salakaahailevat "silmänpalvojat" – näitä asioita kameratolpat voisivat vahtia jatkossaYle: Peltipoliisien välähdyskynnystä on nostettu – "Ei välttämättä ihan sakkorajalle, mutta..."Poliisi odottaa uusien superkameroiden keventävän autoilijoiden kaasujalkaa – Autoliitto ärähtää: "Tärkeintä on sakkotulojen kerääminen"Räpsähtikö salama ylinopeudesta? Tältä näyttää poliisin liikennevalvonta-autossaPoliisin nopeusvalvontamaratonista ei tullut sakkorysää – "Helsingissä ylinopeuksien määrä laskusuunnassa"Peltipoliisit lisänneet sakotusta – huomautuksia aiempaa harvemmin

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 12:02
    Liikenneturvallisuus

    Pelkkä esilämmitys ei riitä: Autoilija, muistathan toimia näin ennen kuin lähdet liikkeelle?

  • Eilen14:10
    Kaupan ala

    Uusien henkilöautojen kauppa sujui viime vuonna nihkeästi – romutuspalkkiosta odotetaan apua

  • Eilen10:29
    Liikennevalvonta

    Poliisi pysäytti syrjäseudulla kuskin, josta paljastui kaksi ajon estävää seikkaa – ethän itse sorru tähän harhaluuloon?

  • ti19:17
    Tukholma

    Tukholmassa bussi ajoi päin rakennusta, kuljettaja loukkaantui vakavasti

  • ti18:58
    Liikennevalvonta

    Kuskin järjetön sekoilu Helsingissä selittyi pysäytyksen jälkeen: "2,5 promillea"