Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Usealla Euroopan lentokentällä käynnissä kyberhyökkäys

Muun muassa Heathrown lentoasema on ilmoittanut teknisistä ongelmista
Muun muassa Heathrown lentoasema on ilmoittanut teknisistä ongelmista
Julkaistu 20.09.2025 10:51(Päivitetty 20.09.2025 11:29)

MTV UUTISET – REUTERS

Usealla Euroopan lentokentällä on käynnissä kyberhyökkäys.

Useaan Euroopan lentokenttään kohdistunut kyberhyökkäys on häirinnyt toimintaa muun muassa Lontoossa, Brysselissä, sekä Berliinissä, kertoo uutistoimisto Reuters.

Suomessa Finavian lentokentillä kuten Helsinki-Vantaalla ei käytetä kyberhyökkäyksen kohteena Euroopassa olevan palveluntarjoajan järjestelmiä. Näin kertoo Pinja Kallis Finavian viestinnästä STT:lle. Tällä hetkellä järjestelmäongelmat eivät hänen mukaansa siten vaikuta esimerkiksi Helsinki-Vantaan lähteviin lentoihin.

Joillakin eurooppalaisilla lentokentillä on havaittu järjestelmäongelmia, jotka aiheuttavat lentojen viivästyksiä ja perumisia. Ainakin Belgian Brysselin lentokentällä järjestelmäongelman taustalla on kyberhyökkäys.

Finavian Kallis sanoo, että jos tekniset ongelmat jatkuvat pidempään, voi olla, että joihinkin lentoihin tulee myöhästymisiä.

Brysselin lentokenttä tiedottaa, että hyökkäys on lamaannuttanut automaattiset järjestelmät. Lähtöselvitys ja koneisiin nousu on mahdollista vain manuaalisesti.

– Tämä vaikuttaa suuresti lentojen aikatauluihin ja aiheuttaa valitettavasti lentojen viivästyksiä ja peruutuksia, lentokentän nettisivuilla kerrotaan.

Myös Lontoon Heathrown lentokenttä, on ilmoittanut teknisen ongelman aiheuttavan viivästyksiä.

Teknisten ongelmien keskellä on ilmaliikenteen palveluja tarjoava Collins Aerospace -yhtiö, jonka palveluja käytetään useilla lentoasemilla eri puolilla maailmaa, Heathrow'n lentoasema kertoo sivuillaan.

Berliinin Brandenburgin lentoasema kertoo nettisivuillaan, että teknisen ongelman vuoksi lähtöselvityksissä on pidemmät jonot.

Brysselissä tänään 35 000 lähtevää matkustajaa

Brysselin lentoaseman edustajan Ihsane Chioua Lekhlin mukaan järjestelmän tarjoaja yrittää löytää ratkaisua ongelmaan mahdollisimman nopeasti.

Lauantain aikana esimerkiksi Brysselin lentokentältä on määrä lähteä matkalle 35 000 ihmistä. Matkustajia on neuvottu tulemaan kentällä vain, jos heidän lentonsa on vahvistettu, ja heitä on kehotettu seuraamaan lentokentän viestintäkanavia.

Lue myös: Heathrow'n lentokentän sähköt vieneessä tulipalossa ei poliisin mukaan ollut mitään epäilyttävää

Lisää aiheesta:

Tulipalo sotki totaalisesti Heathrow'n toiminnanHeathrow'n lentoasema aloitti lennot sähkökatkon jälkeen – Finnair: Lauantain lennot onnistunevatJättiruuhkat Helsinki-Vantaan lentokentällä – tässä syyLufthansan lennot palautumassa ennalleen – tietokoneongelma sai aikaan kaaoksen saksalaiskentilläBritish Airways yrittää saada lentokoneet taas ilmaan – palaa liki normaaliin aikatauluunBritish Airwaysilla massiivinen tietoliikenneongelma – kaikki Lontoosta lähtevät lennot peruttu, kentillä vallitsee kaaos
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 12:24
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi sanoo tapaavansa Trumpin ensi viikolla

  • 12:20
    Tiede

    Tekoäly loi elävän tappajaviruksen – "Tämä on seuraava askel"

  • 12:05
    Yhdysvallat

    Jättiyritykset säikähtivät Trumpin uhkausta – neuvovat työntekijöitään pysymään maassa

  • 10:03
    Ukrainan sota

    Venäjä iski sadoilla drooneilla Ukrainaan – kolme kuollut ja kymmeniä loukkaantunut

  • 09:42
    Nato

    Hävittäjät suojasivat Puolan ilmatilaa Venäjän tehdessä iskuja Ukrainaan