Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
7:34Yhdysvallat tappoi öisellä ilma-iskulla Iranin suositun ja vaikutusvaltaisen kenraalin – voiko tästä syttyä sota?Videolta voit katsoa MTV Uutiset Liven lähetyksen Iranin ja Yhdysvaltain kiristyneeseen tilanteeseen liittyen.
Julkaistu 07.01.2020 05:17

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain puolustusministeri Mark Esper kiistää, että Yhdysvaltain joukot vetäytyisivät Irakista. Hänen mukaansa päätöstä vetäytymisestä ei ole tehty.

Ennen Esperin ulostuloa uutisoitiin, että Yhdysvaltojen armeija oli kertonut Irakin armeijalle, että se valmistautuu vetämään joukkoja maasta. Tieto perustuu amerikkalaisten Irakin armeijan yhteisoperaatioista vastaavalle irakilaiskomentajalle lähetettyyn kirjeeseen, jonka uutistoimisto AFP on nähnyt.

Lue myös: Yhdysvallat kiistää väitteet joukkojen vetämisestä Irakista: "Huonosti muotoiltu luonnos"

– Ei ole olemassa päätöstä lähteä Irakista. Ei ole tehty päätöstä lähteä Irakista. Piste, puolustusministeri sanoi päivää sen jälkeen, kun Irakin parlamentti päätti kehottaa hallitusta häätämään liittouman joukot maasta.

– Kirje on epäjohdonmukainen suhteessa tilanteeseemme, Esper lisäsi.  

Esikuntapäällikkö: Kyseessä oli luonnos

Kirjeen mukaan amerikkalaisjoukkoja sijoitettaisiin uudelleen lähipäivinä ja -viikkoina, koska ne valmistautuvat siirtymään pois maasta.

– Jotta tämä tehtävä voitaisiin suorittaa, liittouman joukkojen on ryhdyttävä tiettyihin toimiin, joilla varmistetaan, että siirtyminen pois Irakista tapahtuu turvallisella ja tehokkaalla tavalla, sanottiin Irakissa olevien amerikkalaisjoukkojen komentajan, prikaatikenraali William Seelyn allekirjoittamassa kirjeessä.

USA:n puolustusministeri kiistää vetäytymisaikeet Irakista, irakilaiskomentajalle lähetetty kirje aiheuttanut hämmennystä – "Sitä ei olisi pitänyt lähettää"

Maavoimien esikuntapäällikkö Mark Milleyn mukaan kirje oli luonnos, mutta sitä ei ollut tarkoitus lähettää juuri nyt.

– Tämä oli McKenzien virhe, Milley sanoi maanantaina toimittajille viitaten kenraali Kenneth "Frank" McKenzieen.

– Sitä ei olisi pitänyt lähettää.

Lue myös: Iranilta suora uhkaus CNN:n haastattelussa: ”Vastaus Yhdysvaltojen toimiin tulee olemaan sotilaallinen”

Kulttuurikohteet eivät ole listalla

Puolustusministeri Esper myös antoi ymmärtää, että Yhdysvallat ei tule kohdistamaan iskuja iranilaisiin kulttuurikohteisiin. Asiaa tiedusteli ministeriltä CNN.

Maan presidentti Donald Trump ilmoitti muutamaa päivää aikaisemmin, että Yhdysvallat olisi valmis iskemään kohteisiin, jotka olisivat merkittäviä iranilaiselle kulttuurille.

– Olkoon tämä varoitus Iranille, että jos Iran iskee kehenkään amerikkalaiseen tai amerikkalaiseen omaisuuteen, olemme ottaneet kohteeksi yhteensä 52 iranilaista kohdetta, joista osa on hyvin merkittäviä Iranille sekä iranilaiselle kulttuurille, presidentti tviittasi aikaisemmin.

7.1. klo 6.58: Juttua täydennetty kauttaaltaan uusilla yksityiskohdilla. 

Lisää aiheesta:

Jarmo Lindberg: Tietovuoto kertoo Yhdysvaltain tiedustelukyvyn olevan erinomaisella tasolla – MTV seurasi sotaaBiden ei aikonut sanojensa mukaan pitkittää sotaa ikuisesti – presidentti puolustaa vetäytymistä, mutta sanoo ottavansa siitä vastuunPresidentti Joe Bidenin mukaan on aika päättää Yhdysvaltojen pitkäaikaisin sotaYhdysvallat katkoi huhuilta siivet – nyt puhuu Irakin pääministeri: "Luonnoksena lähtenyt" vetäytymiskirje saapui allekirjoitettuna ja eri kielille käännettynäIranin pelottelu ei riittänyt: Donald Trump uhkaa myös Irakia talouspakotteilla – "Emme lähde, jos irakilaiset eivät maksa"Yhdysvaltojen johtamat joukot pienensivät operaatiotaan Irakissa – USA:n ulkoministeri pettynyt eurooppalaisten apuun Suleimanin surmaamisoperaatiossa: "Pelastimme henkiä myös Euroopassa"
YhdysvallatIrakIranUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen12:29
    Ukrainan sota

    Ukrainan ja USA:n neuvottelut: Ei läpimurtoa

  • 6.12.12:27
    Rikos

    Poliisi pysäytti naisia liikenteessä ja tallensi alastonkuvia sekä videoita heidän puhelimistaan

  • 5.12.19:59
    SpaceX

    Venäläinen poistettu SpaceX:n tulevalta lennolta: Syytöksiä epäilyttävistä puuhista

  • 5.12.17:34
    Ukrainan sota

    Pöllöraati: Stubb tietää, että olemme menossa kohti jotain, josta ei pysty perääntymään

  • 5.12.16:39
    Nato

    Suomelle uusi paikka Naton komentorakenteessa – brittiamiraalilta kehut tuoreille jäsenille