Tänä vuonna Presidentinlinnan itsenäisyyspäivän vastaanoton teema on tieto ja yhteiskunnallinen keskustelu. Linnan juhlissa nähtävät vieraat ovat saaneet kutsunsa muun muassa tähän teemaan perustuen.
Perjantaina 6. joulukuuta noin 1700 kutsuvierasta kokoontuu juhlistamaan 102-vuotiasta itsenäistä Suomea Presidentinlinnan itsenäisyyspäivän vastaanotolle.
Tänä vuonna Presidentinlinnassa nähdään kansanedustajien lisäksi muun muassa paljon toimittajia, kirjailijoita, urheilijoita sekä yhteiskunnallisia vaikuttajia.
Illan odotetuimpia vieraita ovat jääkiekon maailmanmestaruuden voittaneita Leijonia edustavat kapteeni Marko "Mörkö" Anttila sekä kapteenistoon kuuluneet Mikko Lehtonen sekä Veli-Matti Savinainen.
Odotettuihin urheilijavieraisiin kuuluu myös Huuhkaja-kapteeni Tim Sparv ja hänen tyttöystävänsä Jitka Novackova, joka on entinen Miss Tsekki.
Linnaan saapuvista vieraista kansanedustajat ovat tämän vuoden odotetuimpia pukeutujia. Esimerkiksi aiemmin näyttävästi vastaanotolle pukeutuneen kokoomuksen kansanedustaja Jaana Pelkosen asua odotetaan suurella mielenkiinnolla, kuin myös SDP:n kansanedustaja . Myös tasavallan presidentin puoliso rouva asu on yksi illan odotetuimmista.

