Uusi-Seelanti on tuttu Taru Sormusten herrasta -elokuvien kuvauspaikkana ja rugbyn All Blacks -maajoukkueen menestyksestä. Moni suomalainen matkaaja on löytänyt saarivaltion, mutta niin ovat myös maailman raharikkaat.
Uusi-Seelanti on turvallinen paikka maailman mullistuksilta, ajattelevat sieltä hulppeita maatiloja ostavat miljardöörit. Tai todennäköisesti he ajattelevat niin, sillä heidän ostomotiivejaan voi vain arvailla.
– Noin 40 prosenttia asiakkaistamme on amerikkalaisia. He haluavat yksityisyyttä, turvallisuutta ja kauniita maaseutumaisemia, sanoi Sotheby's International Realty -kiinteistöyhtiön edustaja Matt Finnigan Financial Times -lehdessä.
Oma ruokatuotanto ja polttopuut
Kyse on niin sanotuista omavaraisista kiinteistöistä: Tilaa kasvattaa oma ruoka, oma sähköntuotanto ja vesivarat, riittävästi metsää polttopuiksi, oma kiitorata ja helikopterikenttä. Kauniiden maisemien keskellä.
Viime vuonna Uusi-Seelanti myi ulkomaalaisille tonttialaa hehtaareissa mitattuna kuusinkertaisesti edellisvuoteen verrattuna, noin 467 000 hehtaaria, kertoo FT.
Lehden mukaan Uusi-Seelanti turvasatamana nousi esiin jo toissa vuonna.
Maailman silmäätekevien kokouksessa Davosissa yhdysvaltalaisen Institute of New Economic Thinking -ajatuspajan johtaja Robert Johnson sanoi, että Uuden-Seelannin maatilat ovat piilopaikkoja rikkaille, jos maailman kärjistyvä epätasa-arvoisuus muuttuu suuriksi levottomuuksiksi.

