112 Suomi -mobiilisovellukseen on päätetty hankkia ilmavaarasta hälyttävä ominaisuus tuoreiden drooniharhautumisten jälkeen.
Hankintapäätös 112 Suomi -mobiilisovellukseen tulevasta ilmavaarasta hälyttävästä ominaisuudesta on tehty tänään, kertoo Hätäkeskuslaitoksen ylijohtaja Taito Vainio.
Vainion mukaan Hätäkeskuslaitos pyrkii selvittämään, voidaanko hanke toteuttaa nopeammin kuin mitä oli aiemmin suunniteltu.
– Kestää varmasti muutaman kuukauden vähintään, että se saadaan valmiiksi. Alustavien arvioiden mukaan sen pitäisi tulla käyttöön tämän vuoden aikana, mutta katsotaan mikä lopullinen tulos on, Vainio kertoo MTV:lle.
Vainio lisää, että jos Hätäkeskuslaitos tai viranomainen saa tiedon uhkaavasta vaarasta, vaaratiedote voidaan antaa tälläkin hetkellä sovelluksen kautta mistä tilanteesta tahansa.
Miten muutos sitten eroaa nykyisestä?
– Se eroaa sillä tavalla, että siihen tulee ilmavaarasta ilmoittavia elementtejä. Ne tulevat automaattisesti mukaan, tällä hetkellä niitä ei siellä ole.
Vainion mukaan nykyisellään vaaratiedotteen antaminen edellyttää sitä, että toimivaltainen viranomainen antaa Hätäkeskuslaitokselle käskyn siitä, että vaaratiedote pitää antaa tietylle alueelle.
– Käytännössä tämä ilmavaarajärjestelmähän on sen tyyppinen, että siinä käytetään todennäköisesti tutkatietoja ynnä muita tietoja, jotka ovat lähinnä sitä varten suunnattu, että jos ollaan sellaisessa tilanteessa, että ilmavaarahälytys tarvitsee antaa, ihmisille saadaan nopeasti tieto suojautumisen tarpeesta, Vainio sanoo.
Sisäministeriöstä kerrottiin tällä viikolla, että erillisen tekstiviestipohjaisen vaaratiedotejärjestelmän kehittäminen on vaativaa ja voi kestää sovelluksen ominiasuuksien kehittämistä kauemmin.

