Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Unicefin Susiluoto: Julmat teot kriisialueilla käsittämättömiä

25:00Kokemuksella hyväntekeväisyydestä
Julkaistu 04.02.2015 11:26

MTV lifestyle

Unicefin vastikään eläköitynyt varainhankintajohtaja Liisa Susiluoto kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, että tilanteet kriisialueilla ovat raaistuneet.

190 maassa toimiva YK:n lastenrahasto Unicef tekee työtä maailman lasten perustarpeiden tyydyttämiseksi ja oikeuksien turvaamiseksi. 30-vuotisen uran Unicefillä tehnyt varainhankintajohtaja Liisa Susiluodon mukaan tilanne kriisialueilla on hyvin erilainen kuin aiemmin.

– Ne väkivallan teot, joita tällä hetkellä tehdään hätäaputilanteissa, on jotain ihan toista kuin esimerkiksi kymmenen vuotta sitten. En tiedä missä elokuvamaailmassa nuoret miehet elää, mutta ne on niin julmia tekoja, että se on vaikea käsittää. Siitäkin huolimatta meidän täytyy auttaa niitä lapsia joita voidaan.

Välillä esimerkiksi psyykkisen avun saaminen kauheuksia nähneille lapsille saattaa kestää, mutta kurjuudesta huolimatta Susiluoto uskoo Unicefin apuun.

– Siinä onnistutaan ja sitä voidaan tehdä, kun vaan päästään tekemään, hän sanoo.

Unicef toimii täysin lahjoitusvaroilla, joita saadaan sekä maiden hallituksilta että yksityisiltä lahjoittajilta. Susiluoto kertoo, että nykyään lähes puolet lahjoituksista tulee yksityisiltä ihmisiltä joko kuukausi- tai kertalahjoituksina. Myös testamenttilahjoituksia tulee jonkin verran. Lahjoitusvaroilla kustannetaan esimerkiksi lääkehoitoa kriisialueille. Tilanne olisi toisenlainen, jos Unicefia ei olisi, uskoo Susiluoto.

– Ainakaan lapset eivät olisi saaneet rokotuksia. Unicef on maailman suurin rokottaja ja estää siinä mielessä maailman lasten kuolemia maailman tehokkaimmin.

Susiluoto kertoi myös uskomattoman tarinan Roger Mooresta. Mitä hyvän tahdon lähettiläs Moore teki Islannissa? Katso koko lähetys!

Lisää aiheesta:

Yli 200 miljoonaa lasta tarvitsee kriisiapua – MTV vieraili maailman suurimmassa humanitäärisen avun keskuksessaLasten hätä maailmalla on nyt ennätyksellinen: "Enemmän pakenevia ja aliravittuja kuin aikaisemmin"Suomi myöntää tänä vuonna ennätyksellisen paljon humanitaarista apua – koronapandemia kasvattanut avuntarvitsijoiden määrää: "Inhimillinen hätä on suuri"Minna Haapkylä lahjoitti pitkään rahaa hyväntekeväisyyteen, mutta maailmantuska ei hellittänyt – matka Sierra Leoneen oli iso käänne: "Apu todella menee perille"Laulajatähti Laura Närhi vieraili yhdessä maailman köyhimmistä maista: "Siellä ihmisiltä puuttuu aika lailla kaikki"Suomalainen lahjoitti kuusi miljoonaa euroa Unicefille – Miten rahat käytännössä auttavat lapsia?
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa