Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

UM: Ei tietoa suomalaisuhreista Irma-hurrikaanin jäljiltä

Myrskytuhoja Saint-Martinin saarelta.
Myrskytuhoja Saint-Martinin saarelta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 08.09.2017 10:49

MTV UUTISET – STT

Suomen ulkoministeriölle ei ole ainakaan toistaiseksi tullut tietoa, että kukaan suomalainen olisi kuollut tai loukkaantunut Irma-hurrikaanissa. Aamupäivään mennessä ei myöskään ollut tiedossa, että suomalaisia olisi kateissa tai hätäavun tarpeessa.

– Ei ole tullut tällaista tietoa, kertoi ministeriön viestintäpäivystäjä Tiina Tähtinen.

Ministeriö seuraa Irman liikkeitä sekä Helsingissä että edustustoissa maailmalla. Floridan alue kuuluu New Yorkin pääkonsulaatin vastuulle, ja Karibiansaarten tilannetta seuraa muun muassa Suomen Meksikon-lähetystö. Tietoa Irman liikkeistä saa muun muassa Twitterin ja Facebookin kautta. Facebookissa toimii esimerkiksi ministeriön Nettikonsuli-neuvontapalvelu.

Niille hurrikaanialueella oleville suomalaisille, jotka ovat tehneet ministeriöön matkustusilmoituksen, on tiedotettu tilanteesta myös tekstiviestillä ja sähköpostitse, Tähtinen kertoi.

Esimerkiksi Floridaan on tehty 60 matkustusilmoitusta. Suomalaisia on alueella kuitenkin kaikkiaan paljon enemmän.

– Floridassa asuu arvioiden mukaan enemmän tai vähemmän pysyvästi 25000 suomalaista, Tähtinen sanoi.

Matkustusilmoituksen Kuubaan on tehnyt 32 suomalaista sekä Dominikaaniseen tasavaltaan ja Haitiin kumpaankin kolme. Ministeriöllä ei ole antaa arviota siitä, kuinka paljon näissä paikoissa on yhteensä suomalaisia.

– Me emme pysty sanomaan, että esimerkiksi viisi prosenttia tekee matkustusilmoituksen. Matkustusilmoitusten perusteella ei voida arvioida, että alueella on niin ja niin paljon ihmisiä.

Suomen ulkoministeriö kehottaa hurrikaanialueella olevia suomalaisia seuraamaan paikallisviranomaisten ohjeita. Paikoissa, joissa verkkoyhteydet ovat heikot, ihmisten on syytä olla yhteydessä hotelliin paikallisviranomaisten tietojen saamiseksi. 

1:52Irma-hurrikaanin ennustetaan iskevän Miamiin

5:32Pekka Pouta: Irma-hurrikaani uhkaa aiheuttaa"hillittömät tuhot"Floridaan

Lisää aiheesta:

Suomen suurlähettiläs heräsi Marokon satoja tappaneeseen maanjäristykseen: "Talo tärisi ja ikkunat heiluivat"Rooman-suurlähetystö ei ole saanut suomalaisilta avunpyyntöjä matkustusrajoitusten vuoksi – konsuli: "Suomalaisturistien syytä harkita, onko Italiassa oleminen nyt välttämätöntä"Ulkoministeriö: Indonesiassa yli 700 suomalaista, toistaiseksi ei tietoa suomalaisuhreista – toimi näin, jos olet tsunamialueellaSuurlähetystö: Kreikan paloja saatu hallintaan – suurlähettiläs suosittelee tekemään matkustusilmoituksenUlkoministeriö: Ei tietoa Irman takia pulaan joutuneista suomalaisistaJättihurrikaaniin varautuvalla Palm Beachilla satoja suomalaisia: ”Pitäkää peukkuja meidän puolesta”
Amerikan hurrikaanitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Amerikan hurrikaanit
  • 29.8.05:51
    Historia

    Miljoonan ihmisen kodin vienyt hurrikaani Katrina iski New Orleansiin 20 vuotta sitten – alkoi ilmastopuhe, jota Trump nyt hiljentää

  • 16.8.22:27
    Sää

    CNN: Hurrikaani Erin voimistunut hämmästyttävän nopeasti Atlantilla

  • 19.6.06:01
    Meksiko

    Erick-hurrikaani lähestyy Meksikoa – odotettavissa tuhoisia myrskyjä ja tulvia

  • 10.11.202415:01
    Yhdysvallat

    Virkamies kielsi auttamasta Trumpia tukevia hurrikaanin uhreja Floridassa

  • 23.10.202406:25
    Kuuba

    Kuubassa sähköt palautuneet 70 prosentille ihmisistä