Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Valtonen mediatiedoista: Suomi ei ole vielä sitoutunut lähettämään rauhanturvajoukkoja Ukrainaan

4:37Valtonen kommentoi Trumpin ja Putinin puheluaKatso myös, miten Valtonen kommentoi Trumpin ja Putinin puhelua MTV Uutisille tuoreeltaan keskiviikkona.
Julkaistu 13.02.2025 15:34(Päivitetty 13.02.2025 15:37)

MTV UUTISET – STT

Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) mukaan Suomi ei ole vielä sitoutunut lähettämään rauhanturvajoukkoja Ukrainaan.

Yhdysvaltain entinen Ukrainan-suurlähettiläs William B. Taylor jr. kertoi tänään torstaina julkaistussa jutussa yhdysvaltalaiselle Washington Post -lehdelle, että Suomi on niiden maiden joukossa, jotka ovat valmiina lähettämään rauhanturvajoukkoja Ukrainaan osana mahdollista rauhansuunnitelmaa.

Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) ei kommentoi sitä, onko Suomi kansainvälisissä keskusteluissa ilmaissut halukkuutta rauhanturvajoukkojen lähettämiseen. Hän luonnehtii mediatietoja huhupuheiksi.

– Suomi ei ole sitoutunut vielä yhtään mihinkään, eikä kyllä ole mikään muukaan maa. Tällaisia huhuja en lähde edes kommentoimaan, Valtonen toteaa STT:lle.

Muita lehdessä nimeltä mainittuja maita ovat Britannia, Ranska, Tanska ja Baltian maat. 

Taylorin mukaan on myös merkille pantavaa, että vaikka yhdysvaltalaisjoukkoja ei olla lähettämässä Ukrainaan, ei Yhdysvallat sulkenut ovea siltä mahdollisuudelta, että se tarjoaisi yhä Ukrainalle tiedusteluapua, ilmatukea tai muunlaista apua osana rauhansuunnitelmaa.

"Eurooppa vastaa omista asioistaan"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vaikuttaa julkisuudessa neuvottelevan Ukrainan kohtalosta Venäjän kanssa Ukrainan ja muiden eurooppalaisten päiden yli. 

Yhdysvallat myös näyttää tekevän Venäjälle myönnytyksiä jo ennen neuvottelujen virallista aloittamista.

Onko julkisuudessa nähty koko totuus neuvottelujen tilanteesta, vai onko keskusteluja käyty kulissien takana jo pidempään? Tätä Suomen ulkopoliittinen johto ei kommentoi.

– En lähde spekuloimaan sillä, miltä osin mahdollisia neuvotteluja on käyty, mutta on tärkeää huomata se, että Trump, Putin ja Ukraina voivat sopia ainoastaan omista asioistaan. Eurooppa tietenkin vastaa omista asioistaan, ja tätä nyt koordinoidaan, Valtonen sanoo kansainvälisten keskustelujen tilanteesta.

Valtosen mukaan Ukraina on jatkossakin keskeinen osa Eurooppaa.

– Myös Euroopan unionin jäsenenä ja Nato-jäsenenä tulevaisuudessa. Nyt vaan pitää tehdä töitä sen eteen, että se on mahdollista, Valtonen sanoo.

Hätiköinti asettaisi USA:n "heikkoon valoon"

Valtosen mukaan Ukraina tarvitsee rauhassa elääkseen vahvan oman pelotteensa Venäjän uhkaa vastaan, ja Eurooppa tulee ottamaan aiempaa suuremman roolin tuon pelotteen rakentamisessa.

Valtonen osallistuu perjantaina alkavaan Munchenin turvallisuuskonferenssiin, jossa Ukrainan kohtalonkysymykset ovat pöydällä.

– Haluamme Ukrainaan oikeudenmukaisen ja pysyvän rauhan. Me täällä Suomessa ymmärrämme ehkä paremmin kuin missään muualla, että Venäjän uhka on valitettavasti pitkäkestoinen. Siihen pitää vastata huolella, kertoo Valtonen.

Valtosen mukaan myös Yhdysvaltojen intresseissä on, että Ukrainaan saadaan aidosti kestävä rauha, eikä sellaista rakenneta käden käänteessä.

– Mitään pikavoittoja tässä Ukraina-kysymyksessä ei ole saatavissa, ja uskon, että presidentti Trump myös haluaa tässäkin suhteessa näyttäytyä voittajana. -- Jos tehdään hätiköity tulitauko tai jotain, joka ei ole kestävää, niin siinä kyllä sitten Yhdysvallatkin asettautuu vähän heikkoon valoon.

Lue myös: Ulkoministeri Valtonen kommentoi Putinin ja Trumpin puhelua: Ukraina-suunnitelmassa "väärä tasapaino"

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Valtonen MTV:lle: USA ja Venäjä voivat sopia vain omista asioistaanTutkija: Euroopan rooli kasvaa Ukrainan rauhanneuvotteluissa – "Nato ei ole pelkästään Yhdysvallat"Suomi on nyt "vaarallisessa asemassa" – Venäjä voi nopeasti hylätä kaikki sopimukset Upin johtaja: Kremlissä ei vielä juhlitaUlkoministeri Valtonen kommentoi Putinin ja Trumpin puhelua: Ukraina-suunnitelmassa "väärä tasapaino"Stubb: "Putinin hallinto häikäilemättömästi kykenee tapattamaan omia ihmisiään"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäTrumpin YhdysvallatDonald TrumpMaailmanpolitiikkaPolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan