Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Tillerson: Venäjä-suhteet eivät normalisoidu ennen kuin konflikti on ratkaistu

Yhdysvaltain ulkoministeri Rex Tillerson otti puheillaan ankaramman kannan Venäjää kohtaan.
Yhdysvaltain ulkoministeri Rex Tillerson otti puheillaan ankaramman kannan Venäjää kohtaan. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 06.12.2017 18:15

MTV UUTISET–REUTERS

Venäjän ja USA:n suhteilla ei ole edellytyksiä palautua normaaleiksi, ennen kuin Venäjä lopettaa Itä-Ukrainan separatistien tukemisen ja palauttaa Krimin, kertoo Yhdysvaltain ulkoministeri Rex Tillerson.

Tillerson otti kantaa asiaan Brysselissä, jossa hän on tavannut muun muassa muiden Nato-maiden ulkoministereitä. Kommenteillaan Tillersonin uskotaan yrittäneen vahvistaa liittolaismaiden luottamusta Yhdysvaltoihin.

Puheillaan ulkoministeri otti presidentti Donald Trumpia ankaramman kannan Venäjää kohtaan. Trump on yrittänyt mahdollisuuksiensa mukaan liennytellä amerikkalaisten ja venäläisten hyytäviä välejä.

Trump on esimerkiksi kertonut uskovansa presidentti Vladimir Putinin vakuutteluja siitä, ettei Venäjä sekaantunut Yhdysvaltojen viime vuoden presidentinvaaleihin. Presidentit tapasivat viime kuussa Aasian ja Tyynenmeren maiden talousjärjestön kokouksen yhteydessä Vietnamissa.

Tillerson korosti Brysselissä, että suurin este Venäjän ja Yhdysvaltojen välien parantumiselle on Krimin valtaus. Yhdysvallat ei hyväksy suvereenille maalle kuuluvan alueen viemistä.

Yhdysvaltain ulkoministeri muistutti myös, että Itä-Ukrainan konflikti vaatii edelleen säännöllisesti kuolonuhreja. Tillerson totesi myös toivovansa, että itä-Ukrainaan saataisiin lähetettyä YK:n alaisia rauhanturvaajia. Ajatuksen rauhanturvaajista esitti syksyllä Putin.

Rauhanturvaajat saattaisivat auttaa alueen rauhoittamisessa, mutta etenkin länsi-Euroopassa pelätään, että rauhanturvaajien tuominen alueelle saattaisi luoda yhden uuden jäätyneen konfliktin varsinaisen ratkaisun sijaan. Venäjä puolestaan yrittää suostutella länsimaita höllentämään maata vastaan asetettuja pakotteita.

Lisää aiheesta:

Trump uskoo Putinin toteuttavan oman osansaTutkija: Ukrainan ehdotus "testaa" PutiniaUSA:n ja Venäjän ulkoministerit tapasivat kireissä tunnelmissa – Blinken pyysi Lavrovilta takeita siitä, ettei Venäjä hyökkää UkrainaanPutin ja Biden pitävät tänään videokeskustelun UkrainastaTillerson: Venäjän toimet Ukrainassa este paremmille suhteille USA:hanUkrainan ex-presidentti vetoaa Trumpiin: Lopeta Ukrainan sota
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen19:17
    Hamas

    Hamas pihtaa vastaustaan Trumpin rauhansuunnitelmaan – lähde paljastaa järjestön mahdollisen kannan

  • Eilen19:02
    Donald Trump

    Trumpin yritys erottaa keskuspankin johtokunnan jäsen pantiin jäihin

  • Eilen17:02
    Taiwan

    Taiwan ei taipunut Trumpin painostukseen – sirutuotanto pysyy kotimaassa

  • Eilen16:51
    Donald Trump

    Trumpin ehdokas tilastoviraston johtoon jäi kiinni salaliittoteorioista – Valkoinen talo vetäytyi

  • Eilen13:37
    Donald Trump

    Sotaministeri Hegseth haukkui ylipainoiset kenraalit – Trumpin arkkiviholliselta huomio ylipäälliköstä