Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Haavisto kehuu Arktisen neuvoston kokousta – keskusteli Islannissa myös Venäjän Lavrovin kanssa

8:20Pekka Haavisto osallistui Arktisen neuvoston ministerikokoukseen – ulkomaantoimittaja kertoo tapaamisten tärkeimmät annitPekka Haavisto osallistui Arktisen neuvoston ministerikokoukseen – ulkomaantoimittaja kertoo tapaamisten tärkeimmät annit.
Julkaistu 20.05.2021 18:21

MTV UUTISET - STT

Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) pitää suurena saavutuksena sitä, että Arktinen neuvosto kykeni jälleen sopimaan yhteisestä loppujulistuksesta. 

Neuvoston kahdeksan jäsenmaan ulkoministerit allekirjoittavat Reykjavikin julistuksen kokouksensa päätteeksi Islannissa tänään.

– Suomi on hyvin tyytyväinen loppuasiakirjan sisältöön, joka on vahva kannanotto arktisen alueen merkityksestä ilmastonmuutoksessa ja ilmastonmuutoksen torjunnassa, Pekka Haavisto kuvaili toimittajille kokouksen jälkeen.

Haaviston mukaan on oleellista, että Yhdysvallat on palannut takaisin yhteisten ilmastopäämäärien tueksi. Hän kehui ulkoministeri Antony Blinkenin pitäneen Islannissa useita erinomaisia puheenvuoroja ilmastokysymyksestä.

Edellisessä, vuoden 2019 ulkoministerikokouksessa Rovaniemellä, yhteinen loppujulistus jäi poikkeuksellisesti hyväksymättä Yhdysvaltain muista poikkeavan ilmastonmuutoslinjan takia. 

Huolta kannetaan myös arktisen alueen ihmisistä

Reykjavikissa Arktisen neuvoston työn suuntaviivoja hahmoteltiin myös kahden vuoden välein pidettäviä kokouksia pidemmälle tulevaisuuteen, kun ministerit hyväksyivät neuvostolle ensi kertaa strategisen ohjelman seuraaviksi kymmeneksi vuodeksi. 

Haaviston mukaan ilmastonmuutoksen torjuminen ja muutoksen seuraukset nousevat myös siinä tärkeimmiksi asioiksi.

– Eli huoli ympäristön tilasta ja samalla huoli arktisella alueella asuvien ihmisten tilanteesta, niin alkuperäiskansojen kuin muidenkin. Kestävän kehityksen sosiaaliset kysymykset nousevat aika vahvasti ekologisten kysymysten rinnalle, Haavisto kuvaili.

Lue myös: Yhdysvallat palasi tosiasioihin ilmaston lämpenemisessä – mutta palaako aika loppuun arktisella alueella?

Haavisto nostalgisena – mukana ministerinä myös 1996

Arktinen neuvosto perustettiin 25 vuotta sitten Kanadassa. Haavisto kuvaili tunnelmiaan nostalgisiksi, sillä hän oli mukana myös perustavassa kokouksessa vuonna 1996 Ottawassa, tuolloin ympäristö- ja kehitysministerinä.

Haavistolla oli tänään Reykjavikissa myös lyhyt kahdenvälinen tapaaminen Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin kanssa. 

Suomi tukee Haaviston mukaan Venäjän juuri alkanutta kaksivuotista puheenjohtajuutta Arktisessa neuvostossa ja on valmis yhteistyöhön, varsinkin kun Suomi itse aloittaa ensi syksynä kautensa toisen yhteistyöelimen eli Barentsin euroarktisen neuvoston puheenjohtajana.

Haavisto kertoi käyneensä Lavrovin kanssa läpi myös ajankohtaisia poliittisia kiistakysymyksiä EU:n ja Venäjän välillä, kuten Venäjän laatimaa vihamielisten maiden listaa sekä vangitun oppositiopoliitikon Aleksei Navalnyin tilannetta. 

Milloin Suomen ja Venäjän välinen liikenne normalisoituu?

Suomen ja Venäjän keskinäisen rajan osalta ministerit toivoivat koronatilanteen helpottavan siten, että liikenne rajalla voitaisiin pikkuhiljaa normalisoida.

– Meidän tiedossamme on, että silloin tulee tietysti hyvin suuri määrä Schengen-viisumien hakijoita Suomen konsulaatteihin Venäjällä. Tähän täytyy varustautua, Haavisto totesi.

Lisää aiheesta:

Pekka Haavisto: Tilanne Venäjän kanssa voi kärjistyä lähitulevaisuudessa – Putin väläytteli kostotoimiaHaavisto toisti USA:n Blinkenille Suomen tarjouksen isännöidä presidenttien huipputapaamista: "Jos hyviä palveluksia tarvitaan, Suomi on aina valmiina"Haavisto matkaa Arktisen neuvoston ministerikokoukseen – Reykjavikissa kohtaavat myös USA:n Blinken ja Venäjän LavrovVenäjän Lavrov ja Yhdysvaltain Blinken tapaavat Reykjavikissa ensi viikollaHistoriallinen shokkikäänne Rovaniemellä: Arktisen neuvoston kokous päättyi kriisiin – loppujulistusta ei tulePresidentit Niinistö ja Putin tapaavat tänään Pietarissa – "Panokset kasvavat arktisella alueella"
Pekka HaavistoIlmastonmuutosYhdysvallatVenäjäAleksei NavalnyiIslantiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pekka Haavisto
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 9.10.22:59
    Israel

    Pekka Haavisto MTV:lle: Ensiaskel kohti Lähi-idän rauhaa on otettu, Israel oli tehdä karmean virheen – näin ääriryhmät pidetään kurissa

  • 8.10.21:02
    YK

    Ville Tavio: Haavisto ei toiminut Al-Holin "sotkussa" kansallisen edun mukaisesti

  • 8.10.18:22
    Pakolaiset

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 6.10.21:05
    Israelin ja Hamasin sota

    Päästäänkö Israelin ja Hamasin neuvotteluissa rauhaan? Pekka Haavisto arvioi