Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainassa linja-auton kaapannut mies pidätettiin, panttivangit selvisivät vahingoitta – poliisi tutkii tapausta terroritekona

Julkaistu 21.07.2020 21:36(Päivitetty 21.07.2020 22:59)

MTV UUTISET–STT–AFP

Ukrainassa linja-auton kaapannut mies on pidätetty ja tämän kaikki panttivangit vapautettu, paikallinen poliisi kertoo.

Asein ja räjähtein varustautunut mies kaappasi poliisin mukaan linja-auton Länsi-Ukrainassa sijaitsevan Lutskin keskustasta aiemmin tiistaina. Panttivankeja arvioitiin aiemmin olevan noin parikymmentä, mutta vapautustilanteessa määrä tarkentui kolmeentoista.

Kaappaustilanne kesti yli kaksitoista tuntia. Hieman aiemmin illalla kaappaajan kerrottiin vapauttaneen kolme panttivangeistaan poliisin neuvoteltua tämän kanssa pitkään. Poliisin mukaan kaappaaja heitti aiemmin bussista kranaatin, joka ei kuitenkaan räjähtänyt.

Mies väitti myös asettaneensa julkiselle paikalle kaupunkiin erillisen räjähteen, jonka hän voi räjäyttää etäältä. Kukaan ei loukkaantunut kaappaustilanteessa.

Kaappaaja istunut 10 vuotta vankilassa

Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on aloittanut kaappauksesta tutkinnan terroristisena tekona. Turvallisuuspalvelu kertoo kaappaajan levittäneen ääriajattelua. Sisäministeriön mukaan kaappaaja on aiemmin istunut noin kymmenen vuotta vankilassa muun muassa petoksesta ja aseiden laittomasta käsittelystä.

Yhteisöpalvelu Twitteriin lähetettiin aiemmin kaappaajan nimellä viestejä, joissa vaadittiin tunnettuja ukrainalaisia lähettämään vallanpitäjiä vastustavia viestejä sosiaaliseen mediaan. Twitter poisti myöhemmin profiilin, josta tviitit oli lähetetty.

Ukrainassa on liikkeellä runsaasti laittomia aseita. Tilanne on pahentunut vuodesta 2014 alkaen, kun Ukrainan hallituksen joukot ovat taistelleet Venäjän tukemia kapinallisia vastaan Donetskin ja Luhanskin alueilla Ukrainan itäosassa.

Lisää aiheesta:

Venäjällä vankilan panttivankitilanne on ohi – tekijöillä mahdollinen yhteys IsisiinMies uhkasi räjäyttää itsensä Varsovan keskustassaLisätietoa Wienin verisestä iskusta: 14 ihmistä otettu kiinni, toista hyökkääjää ei olekaan – isku kesti yhdeksän kauhun minuuttia Video ei herkille: Panttivangiksi otettu poliisi pääsi pinteestä erikoisjoukkojen tarkan laukauksen ansiosta – sitten kranaatti räjähti kidnappaajan käsissäUkrainassa meneillään panttivankitilanne – mies kaappasi bussin matkustajineen, uhkaa räjäyttää pomminPanttivankitilanne Australiassa – Poliisi tutkii terroritekona
UkrainaVäkivaltaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • 13:57
    Ukrainan sota

    Ukraina ja Puola puolustusyhteistyöhön – Nato-maa haluaa hyödyntää Ukrainan drooniosaamista

  • 13:34
    Venäjä

    Venäjän presidentinhallinnon apulaisjohtaja on jättänyt tehtävänsä

  • 05:28
    Yhdysvallat

    Zelenskyi: Ukraina saa HIMARS- ja Patriot-ohjuksia osana USA:n tukipakettia

  • Eilen20:28
    Ukrainan sota

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • ti21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen