Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ukrainan sodan vastaisissa mielenosoituksissa pidätetty koko Venäjällä jo tuhansia – joukossa oppositiomedian toimittajia

6:06Ihmiset osoittavat mieltään Ukrainan puolesta ympäri maailmaa, mutta miten Ukrainan sota huomioidaan Venäjän medioissa?Mitä Venäjän valtiollinen media kirjoittaa sodasta? Katso video!
Julkaistu 27.02.2022 19:09
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Ukrainan sodan vastaisissa mielenosoituksissa on tänään pidätetty ainakin 500 ihmistä ympäri Venäjää.

Sodan alkamisesta lähtien eli neljän päivän sisällä on pidätetty yli 3 500 ihmistä, kertoo oppositiosivusto Meduza. 

Pidätettyjen joukossa on oppositiomedia Meduzan entinen työntekijä Aleksei Ponomarev ja Dozhd-televisiokanavan kuvaaja Andrei Karasev. Molemmilla oli pidätyksen aikaan mukana pressikortti ja päällään pressiliivi.

Lue myös: Sota on Venäjällä erikoisoperaatio, joka estää kansanmurhan ja Naton hyökkäyksen – mutta meneekö tarina läpi? "Kaduilla ovat rohkeat"

Sensuuri tiukkenee: Venäjällä rajoitetaan pääsyä Facebookiin, 10 tiedotusvälineelle käsky poistaa sotaa koskeva "disinformaatio"

Ukrainan sota
Venäjä
Mielenosoitus
Ihmisoikeudet
Ulkomaat
Toimittajan kuva
Anna Egutkina
MTV Uutiset

Anna Egutkina työskentelee MTV Uutisten toimittajana, jonka erikoisosaamisalue on Venäjä. 

 

Egutkina tuotti ja juonsi myös Itä Nyt -nimistä ohjelmaa, joka käsitteli pintaa syvemmältä Ukrainan, Venäjän ja itäisen Euroopan ilmiöitä sekä ihmisiä.

 

Egutkinaan voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen.

Yhteystiedot:

anna.egutkina@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Naton pääsihteeri Rutte yllätysvierailulla KiovassaVenäjä aloitti jälleen laajat iskut Ukrainaan – Zelenskyi: Venäjä iski kymmenillä ohjuksilla ja sadoilla lennokeillaUkrainalainen yhtiö: Venäjä surmannut useita kaivostyöläisiä – "Terrori-isku"Venäjän isku maalasi taivaan punaiseksi – Kiovan tilanne synkkäUkrainan uusi puolustusministeri aloitti työssäänUkrainassa useita evakuointimääräyksiä rintaman lähelle

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 05:46
    Venäjä

    Trump: Putin piti sanansa

  • Eilen12:12
    Ukraina

    Naton pääsihteeri Rutte yllätysvierailulla Kiovassa

  • Eilen10:32
    Venäjä

    Venäjä aloitti jälleen laajat iskut Ukrainaan – Zelenskyi: Venäjä iski kymmenillä ohjuksilla ja sadoilla lennokeilla

  • Eilen09:05
    Venäjä

    Henri Vanhanen sotatilanteesta: "Venäjä maksaa hyvin kallista hintaa"

  • ma22:58
    Donald Trump

    Trump väittää Intian luopuvan venäläisen öljyn ostamisesta – Modi ei vahvistanut