Ukrainassa on jo kuukausia kuhistu yhdestä kaupungista: Bahmutista.
Ennen sotaa yli 70 000 asukkaan kaupungista on taisteltu verisesti, ja Venäjä on jääräpäisesti Wagner-palkka-armeijan johdolla iskenyt päätään Ukrainan puolustuslinjoihin jo loppukesästä saakka.
Viime viikolla pään iskeminen tuotti tulostakin. Ukraina menetti Donetskissa sijaitsevan Bahmutin koillispuolella sijaitsevan pienen suolakaivoskaupungin Soledarin.
Menetyksen myöntää myös ukrainalaislehti The Kyiv Independent.
– Dramaattinen taistelu Soledarista, osana Bahmutin taistelua, on ohi – vaikka Ukrainan johto ei ole vieläkään tunnustanut tappiota, lehti kirjoittaa.
The Kyiv Independentin mukaan kyseessä on Venäjän ensimmäinen voitto sitten kesä-heinäkuun, jolloin se sai haltuunsa Severodonetskin ja Lysitshanskin Itä-Ukrainassa.
Lehti kirjoittaa, että Soledarin menetys johtuu suurelta osin Ukrainan puolustusta uuvuttavista ja säälimättömistä hyökkäyksistä.
Takaisku viittaa kuitenkin myös Ukrainan pitkään jatkuneisiin ongelmiin: muun muassa komento on kaoottista ja koordinointi puutteellista.