Vapaaottelu-urallaan voittamattomana otelleen Ronda Rouseyn on edellisen kerran päihittänyt hollantilainen judoka Edith Bosch Pekingin olympialaisissa 2008.
Bosch ja Rousey kohtasivat olympialaisten neljännesvälierässä. Hollantilainen voitti ottelun lopulta kultaisella pisteellä eli niin sanotulla judon jatkoajalla.
– Minulla oli lyhyet hiukset ja näytin julmalta. Asenteeni oli, että sinä olet tielläni, aion tappaa sinut, koska haluan saada mitalin, Bosch kertoo ajatuksiensa olleen ennen olympiakohtaamista.
Rousey taisteli tiensä vielä neljännesvälierien häviäjien joukosta olympiapronssille. Se ei kuitenkaan yhdysvaltalaista lohduttanut.
– Se oli lapsuuden unelmani ja kulutin koko elämäni sen (kullan) tavoittelemiseen. Minun täytyi luovuttaa sen tosiasian suhteen, ettei se ollut minua varten. Sydäntäni on aina särkenyt sen takia, Rousey kertoo.
Elämänkerrassaan, My Fight/Your Fight, Rousey syyttää Boschin siirtäneen hänen kyynärpäätään kahdesti laittomasti. Olympialaisten jälkeen yhdysvaltalainen kärsi masennuksesta ja talousongelmista. Hän jopa yöpyi autossaan yhdessä vaiheessa.
– Judossa harjoitellaan koko elämä yhtä päivää silmällä pitäen ja se on siinä. On vain yksi yritys elämässä. Niitä paineita ei voi vertailla keskenään, Rousey avaa tuntojaan.
– Jos olisin voittanut olympialaiset, minulla ei olisi tätä loputonta motivaation lähdettä. Joka kerta, kun menen puolustamaan titteliäni se on minulle uusi mahdollisuus todistaa itselleni, mutta se ei ole koskaan olympiakullan veroinen.
