Työttömyyskassoissa paineet jäsenmaksujen korottamiseen ovat hellittäneet, kun työttömyys on vähentynyt. Jäsenmaksuja on alennettu neljässä kassassa tänä vuonna ja vain kolme kassaa on korottanut maksuja. Käänne on selvä, sillä aiempina vuosina jopa 19 työttömyyskassaa on joutunut korottamaan jäsenmaksujaan.
Käytännössä työttömyyskassan jäsenmaksu peritään usein suoraan palkasta, ammattiliiton jäsenmaksun yhteydessä.
Ne, jotka eivät kuulu mihinkään ammattiliittoon, maksavat työttömyyskassan jäsenmaksun itse.
Esimerkiksi ERTOn jäsenmaksu on 1,38 prosenttia bruttopalkasta, vähintään 11,50 euroa ja enintään 45 euroa kuukaudessa. ERTOn työttömyyskassan jäsenmaksu on tänä vuonna tasan 11 euroa kuukaudessa.
Rakennusalalla käänne parempaan tapahtui jo muutama vuosi sitten ja kassan jäsenmaksut ovat laskeneet parina vuonna peräkkäin. Suunta näyttää jatkuvan myös ensi vuonna.
– Tiputettiin viime vuoden 0,63 prosentista 0,60 prosenttiin ja vakaa tarkoitus olisi, että putoaa myös seuraavana vuonna, sanoo Rakennusalan työttömyyskassan kassanjohtaja Jan Peltonen.
Tänä vuonna jäsenmaksua on laskettu myös Metallityöväenliiton, Erikoiskoulutettujen ja Erityisalojen Toimihenkilöiden ERTOn kassoissa: ERTOn kassassa peräti 23 prosenttia, eli 14,25 eurosta tasan 11 euroon kuukaudessa.
Roiman alennuksen taustalla on edellisen vuoden iso korotus, jolla kassa paransi liian heikkoa vakavaraisuuttaan.

