Ammatilliseen koulutukseen esitetään uutta koulutussopimusmallia, joka lisäisi työpaikoilla järjestettävää oppimista käytännön työssä.
Oppimisjaksot voisivat vaihdella viikoista kuukausiin, ja yhden tutkinnon edetessä niitä voisi olla useita. Esitys luovutettiin opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasoselle (kok.) keskiviikkona.
Ammatillista koulutusta uudistetaan
- Ammattikoulutuksesta aiotaan leikata lähivuosina noin 250 miljoonaa euroa, josta 190 miljoonaa on tarkoitus saada kasaan rahoitusuudistuksella
- Säästöt vastaavat noin 15:tä prosenttia ammattikoulujen koko rahoituksesta
- Tutkinnoista tehdään laaja-alaisempia ja tutkintonimikkeitä vähennetään
- Uudistuksessa yhtenäistetään lainsäädäntöä ja puretaan päällekkäisyyksiä
- Aikuisten ja nuorten ammatillista koulutusta lähennetään.
- Käytännön oppia ja osaamista korostetaan
- Ammatillisen koulutuksen lainsäädäntö ja rahoituslaki pyritään saamaan voimaan vuoden 2018 alusta
- Koulutussopimusmalli on tarkoitus ottaa käyttöön samaan aikaan
Grahn-Laasonen toivoo, että koulutussopimus helpottaisi nuorten työllistymistä ja antaisi heille mahdollisuuden saada jalka työelämän oven väliin. Mallia on haettu muista EU-maista.
– Maissa, joissa opitaan paljon työpaikoilla, nuorisotyöttömyys on alhaisempi. Näillä asioilla on havaittu olevan yhteyttä, Grahn-Laasonen toteaa.