Työministeri Tuula Haatainen (sd.) on määrännyt sovittelulautakunnan ratkomaan kunta-alan työriitaa. Kyse on poikkeuksellisesta toimesta, jota käytetään työriitojen sovitteluissa vain harvoin.
Pääsopijajärjestöinä ovat koulutettujen kuntatyöntekijöiden Juko, julkisen alan unioni JAU, Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry ja Kunta- ja hyvinvointityönaluetyönantajat eli KT. Tällä hetkellä uhkana on, että lakot laajenevat ensi viikolla useissa kunnissa työmarkkinajumin seurauksena.
Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala esitti sovittelulautakunnan perustamista. Ennen sitä työntekijäpuoli hylkäsi Piekkalalta tulleen sovintoesityksen. Jukon toiminnanjohtaja Maria Löfgren kuitenkin sanoo, että työnantajapuoli ei edes lähtenyt kunnolla neuvotteluihin ja jättänyt tarjousta ennen kuin asia meni valtakunnansovittelijalle.
Suurin riidan aihe neuvottelijoilla on työntekijäpuolen vaatimus siitä, että palkkakuopassa olevien kuntatyöntekijöiden asemaa parannettaisiin monivuotisella palkkaohjelmalla, joka tulisi kahden prosentin korotusten päälle.
Esimerkiksi hoitajaliitot Tehy ja Super ovat esittäneet julkisuudessa, että yleisen palkankorotuslinjan päälle tulisi joka vuosi viiden vuoden ajan 3,6 prosenttia lisää palkkaa. Käytännössä vähintään samanlainen vaade koskisi myös muita kuntatyöntekijöitä, mistä seuraisi valtiovarainministeriön laskelman mukaan viiden vuoden päästä noin 3,6 miljardin euron vuosittainen menolisäys. Työnantajapuoli on arvioinut tuon summan jopa yli neljän miljardin euron suuruiseksi. Toimitusjohtaja Markku Jalonen Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajista KT:sta ei näe tuollaista menolisäystä mahdollisena.
