Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työllisyysaste nousi joulukuussa 73 prosenttiin – työllisten määrä kohosi yli 2,5 miljoonaan

4:35Työllisyysryhmissä tökkii, mutta uusi työministeri uhkuu tarmoa:"Työryhmät työskentelevät täyttä vauhtia"yöllisyysryhmissä tökkii, mutta uusi työministeri uhkuu tarmoa: "Työryhmät työskentelevät täyttä vauhtia"
Julkaistu 24.01.2020 08:20

MTV UUTISET – STT

Työllisyysasteen trendi nousi joulukuussa 73,0 prosenttiin, kertoo Tilastokeskus. Työllisiä oli 17 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työllisten määrä oli 2,57 miljoonaa. Vuosi sitten joulukuussa työllisyysasteen trendi oli 72,1 prosenttia.

Koko viime vuoden työllisyysaste oli 72,6 prosenttia, kun toissa vuonna se oli 71,7 prosenttia.

Työttömyysaste asettui joulukuussa 6,0 prosenttiin. Työttömyysaste nousi vuoden takaisesta 5,4 prosentista lähinnä miesten ja nuorten lisääntyneen työttömyyden vuoksi.

Nuorten 15–24-vuotiaiden työttömyysaste, eli työttömien osuus työvoimasta, oli joulukuussa 14,8 prosenttia, mikä on 5,5 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömiä oli 164 000, mikä on 18 000 enemmän kuin vuosi sitten joulukuussa.

Työttömyyslukujen kasvuun vaikuttaa se, että työmarkkinoille on ilmoittautunut lisää väkeä. Työvoiman ulkopuolella oli 31 000 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Piilotyöttömien määrä supistui 5 000 henkilöllä.

Entistä enemmän uusia avoimia työpaikkoja

Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan joulukuuna lopussa työttömiä oli 258 000, mikä on 1 000 enemmän kuin vuosi sitten.

Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin työ- ja elinkeinotoimistoissa joulukuun aikana 55 400 eli 9 500 enemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa.

Tilastokeskuksen ja työ- ja elinkeinoministeriön luvut poikkeavat toisistaan, koska Tilastokeskus laskee otannalla kansainvälisesti vertailukelpoiset luvut. Työ- ja elinkeinoministeriö laskee lukunsa TE-toimistojen tietojen perusteella.

Lue myös: Uusi tutkimus kertoo: Työttömyysputken lyhentäminen lisännyt ikääntyvien työllisyyttä

Lisää aiheesta:

Työttömiä oli syyskuussa 189 000 – naisten työttömyys nousi hieman ja miesten laskiKoronavuoden kova hinta: Työttömien määrä kasvoi kymmenillä tuhansilla – eritoten Uudellamaalla karut luvutTyöllisyysaste pysyi yli 72 prosentissaTyöttömien määrä laskee edelleen, työttömänä yhä harvempi yli 50- tai alle 25-vuotiasTEM ja tilastokeskus: Työllisyys lisääntyi reippaasti, myös pitkäaikaistyöttömyys laskussaTyöttömyys väheni kesäkuussa – työttömiä 14 000 vähemmän kuin vuosi sitten
TyöllisyysSuomiYhteiskuntaTyöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • Eilen06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 29.10.14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • 29.10.11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 26.10.05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 21.10.18:16
    Työttömyys

    Työttömyyden kasvu pysähtyi syyskuussa – "Jonkinlaista toivoa on"