Suomessa tehdään väestön ikääntymisen takia uudistus, jossa eläkejärjestelmää vahvistetaan miljardin euron edestä. Näillä näkymin suurin osa tästä rahoituksesta saadaan sijoitusuudistuksella, kun työeläkeyhtiöillä sallitaan nykyistä riskialttiimmat osakesijoitukset.
Suomalaisten eläkkeitä turvataan jo nyt suurelta osin työeläkeyhtiöiden erilaisilla sijoituksilla.
Hallituksen käynnistämän eläkeuudistuksen myötä sijoitusten painoarvo voi kasvaa entisestään, kun tuottoja haetaan todennäköisesti enemmän osakkeista.
Erityisesti yksityisten alojen eläkeyhtiöt, kuten Varma ja Ilmarinen, hyötyisivät tästä sääntöjen höllentämisestä.
Työeläkeyhtiöiden edunvalvoja Tela ry kertoo kentän olevan valmiina hallittuun riskin kasvattamiseen.
– Tavoitteena on siis se, että riskipitoisempaa sijoittamista voitaisiin tehdä ja se riski pystytään kantamaan. Näin olisi jouston varaa puskureissa. Karkeasti ottaen on historiassa ja tutkimuksessa todettu se, että osakeriskin ottaminen on se, mikä tuo parhaat tuotot, Tela ry:n toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes sanoo.
Sijoitussäännöistä ja muista uudistuksen yksityiskohdista sovitaan työmarkkinajärjestöjen välisessä valmistelussa, joka päätettiin tällä viikolla käynnistää.
Aluksi keskusjärjestöt eli työntekijöiden SAK, STTK ja Akava puivat asiaa työnantajien EK:n ja Kuntatyönantajien kanssa.
