Tutkimus: Suolan vähentäminen ehkäisee aivoinfarkteja

Suolan käyttöään vähentävät pienentävät vaaraansa sairastua sydän- ja verisuonitauteihin ja aivoverenkiertohäiriöihin. Nyt tämä on varmistettu myös kiinalaisväestössä.
Yllä olevalla videolla käydään läpi suomalaisten "ruokahurahduksia" karppauksesta sokerittomuuteen.
Stroke-lehdessä julkaistun tutkimuksen perusteella suolan käytön vähentäminen pienentää sairastumisriskejä jo muutaman vuoden kuluessa.
Riski sairastua aivoinfarktiin oli noin neljänneksen pienempi osallistujilla, jotka vähensivät suolan käyttöään, kun vertailukohtana olivat suolan käyttönsä ennallaan pitäneet. Tämä havaittiin viiden vuoden seurannassa.
Havainnot perustuvat 78 000 kiinalaisen kysely- ja rekisteritietoihin. Suolan käytöstä kyseltiin kolmesti vuosina 2006–2010 ja aivoverenkiertohäiriöitä selvitettiin vuosilta 2010–2015. Seurannan aikana 1 600 osallistujaa sairastui aivoverenkiertohäiriöön.
Liiallinen suolan käyttö on maailmanlaajuisesti merkittävä kohonneen verenpaineen ja sydän- ja verisuonitautien aiheuttaja. Vuosittain liika suola aiheuttaa ainakin 1,7 miljoonaa sydäntautikuolemaa.
Suurin osa suolasta saadaan ravintolaruoasta ja tuotteista, joihin suola on lisätty jo valmiiksi. Suomalaismiehet syövät noin kymmenen grammaa ja naiset seitsemän grammaa ruokasuolaa päivittäin. Tämä on noin kaksi kertaa enemmän kuin suositellaan.
Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
21:30
Janne Kataja hämmentävässä tilanteeseen illallisella – joutui piilottamaan ruokansa: "Tajusin, että keitto menee kätevästi kenkään"
-
21:12
Uskomaton video: Alvar oli aamiaisella Uukuniemen hotellissa, kun kadulle ryntäsi aito biisonilauma – "Olivat itsekin ihmeissään"
-
21:04
Auto törmäsi tukkirekkaan ja paiskautui päin toista autoilijaa kohtalokkain seurauksin Lahdessa
-
20:59
F1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"
-
20:56
Miksi lasitavarat poksahtelevat sirpaleiksi täysin yllättäen? Ilmiö voi säikäyttää pahanpäiväisesti, mutta sille on selkeä selitys
-
20:40
Mikä on paras seksiasento? Naisraati paljastaa suosikkinsa
-
20:37
Unelmakierroksen menettänyt F1-kuski pidätteli kyyneleitä tv-haastattelussa: "Petin kaikki"
-
20:23
Jo yli kaksi viikkoa syömättä – lääkärit huolissaan Navalnyista: "Sydämenpysähdys uhkaa"
-
20:20
Jättiläishai ui pelottavan lähelle melojia – katso jännittävä hetki videolta: "Yritin pysyä rauhallisena"
-
20:10
Valtteri Bottas ihmetteli autoaan, Toto Wolffilta tyly arvio epäonnistumisen syistä: "Valtterikin tietää, mistä on kyse"
-
20:09
Bayern yhdeksännen peräkkäisen mestaruuden kynnyksellä – valmentaja haluaa pois kauden jälkeen
-
20:07
Intiasta on tullut todellinen koronapesäke: 230 000 tartuntaa raportoitu yhdessä päivässä
-
20:05
Yhdysvalloissa mielenosoitukset poliisiväkivaltaa vastaan jatkuvat – Floydin kuolema oli käännekohta: "Julkinen sietäminen on lopussa"
-
19:57
Tämä video kiihdyttää protesteja Yhdysvalloissa – antautumassa ollut 13-vuotias poika kuoli poliisin luotiin
-
19:54
Kotiin tunkeutuneet ryöstäjät osoittivat aseella – jalkapallotähden vaimolta kipakka viesti: "Luultavasti kopioita"
-
19:23
Meghan kirjoitti prinssi Philipille viestin, joka aseteltiin arkun viereen – herttuatar katsoi hautajaiset yksityisen livestriimin kautta
-
19:21
Onko tässä todellinen jäämies? MotoGP-kuljettajan poikkeuksellisen matala syke ajon aikana hämmästyttää: "Täysin epänormaalia"
-
19:20
Toistuuko seksissänne aina sama kaava? "Toimii joillekin, mutta suurimmalle osalle ei" – näin selätätte pitkän parisuhteen kirouksen
-
18:33
Venäjä karkottaa FSB:n pidättämän ukrainalaisdiplomaatin: "Lähdettävä 72 tunnin kuluessa"
-
18:30
Sam Lowes jatkoi täydellistä alkukauttaan kaatumisesta huolimatta – Aki Ajon suojatti jäi paalusta vain kaksi sadasosaa
-
Lataa lisää