Tutkimus: Sairastumisikä vaikuttaa diabeteksen vaarallisuuteen
Tyypin 2 diabetes on tuoreen tutkimuksen mukaan haitallisempi, jos siihen sairastuu nuorena. Mitä pitempään diabeteksen kanssa elää, sitä todennäköisemmin se ehtii aiheuttaa ongelmia, tulokset osoittavat.
Diabetologia-lehdessä julkaistut tulokset perustuvat yli 1,3 miljoonan potilaan tietoihin 30 eri maasta, ja niiden perusteella tyypin 2 diabetesta potevien riski sairastua sydän- ja verisuonitautiin tai sen komplikaatioihin on tasaisesti suurempi mitä varhemmin diabetes on alkanut. He myös todennäköisesti menehtyvät nuorempina kuin myöhemmin sairastuneet.
Esimerkiksi 30-vuotiaana tyypin 2 diabetekseen sairastuneen komplikaatioriski on pienempi kuin 50-vuotiaana sairastuneen, mutta kummankin ehdittyä 60-vuotiaaksi, pitempään diabetesta sairastaneen riskit ovat selvästi suuremmat.
Samansuuntaisia havaintoja on tehty aiemminkin. Viime vuonna julkaistujen ruotsalaistulosten perusteella alle nelikymppisenä sairastuneet saavat suurimmat haitat ja myös menehtyvät noin vuosikymmenen nuorempina kuin terveet, mutta yli 80-vuotiaana sairastuvien terveyteen tai elinikään diabetes ei vaikuta juuri lainkaan.
Moni ei tiedä sairastavansa diabetesta
Suomalaisista noin 500 000 sairastaa tyypin 2 diabetesta, mutta merkittävä osa heistä ei ole tietoisia taudistaan. Diabetesta ehkäisevät terveelliset elämäntavat, kuten laihduttaminen, liikunnan lisääminen sekä monipuolinen ja runsaasti kuitua sisältävä ruokavalio.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Copyright 2021 Duodecim. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
23:43
Öljyn hinta ponnahti ylös tuotantolaitoksiin kohdistuneen hyökkäyksen myötä – näin iskut hermostuttivat markkinoita
-
23:14
Emil Ruusuvuoren vastustaja luovutti suomalaisen käsittelyssä
-
23:10
Iso kiinnitys: maailmantähti Maret Hamsik siirtyy Ruotsiin
-
22:56
Winnipeg Jetsin sopimuspelaaja siirtyi vasta Liigaan – sopimus purettiin pikavauhtia
-
22:35
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson vastaa Antti Häkkäsen vaalikritiikkiin – "Mielestäni hän on tässä väärässä"
-
21:57
Mestarien liigaan tulossa ravisuttava uudistus – tästä on kyse
-
21:35
Kehonkielenasiantuntija huomasi prinssi Harryssa nopean muutoksen kesken kohuhaastattelun – taustalla hyytävä paljastus prinssi Charlesista
-
21:29
"Se on vain fakta" – Sebastian Ahon sanat saivat hallin repeämään riemusta
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
20:56
Svenska Yle: Kirjailija Christer Kihlman on kuollut
-
20:47
Viroon luvassa koko maan kattava koronasulku
-
20:42
Suomalainen moottoriurheilusarja teki hienon tasa-arvoteon – nämä terveiset lajin ykköstähti Taru Kylmälä lähettää kaikille naisille
-
20:36
Mestarien liigan ottelu keskeytyi kuohuttavaan episodiin – tuomarille loppukausi kakkua
-
20:30
Maajussi-Juuso, 32, päätyi mukaan Maajussille morsian -ohjelmaan varsin erikoisella tavalla: "Katsotaan mitä tulee"
-
20:22
Zombit tulevat, oletko valmis? Yhdysvaltain viranomainen jakoi vinkit apokalypsiin
-
20:21
Suomen futsalmiehiltä melkoinen möyhennös – EM-karsintavastustaja otti lukua
-
20:12
Pohjaan osuneen troolarin kyydissä 130 tonnia polttoainetta – Mauritiuksella jälleen pelko öljyvuodosta
-
20:05
Kuntavaaliehdokkaat venyttävät kampanjoinnin aloitusta loppukevääseen – "Luotan enemmän someen kuin pahviin"
-
20:00
Pahaa aavistava Salkkarit-Kalle pääsee vihdoin kurkistamaan rakkaansa salaiseen paikkaan – joko järkyttävä totuus paljastuu?
-
19:54
Tiesitkö tätä tomaateista? Helppo tapa saada maistumaan paremmalta
-
Lataa lisää